Piękna sofa obita kolorową tkaniną to wspaniałe uzupełnienie większości aranżacji. Niestety intensywne barwy wyglądają idealnie jedynie przez pewien czas. Po kilku miesiącach czy latach użytkowania mebla możemy dostrzec, że materiał traci swoją pierwotną barwę i zaczyna blaknąć bądź płowieć. Na szczęście jesteśmy w stanie nieco opóźnić ten proces lub też całkowicie go zahamować. Musimy jednak wiedzieć jak postępować, jeszcze przed rozpoczęciem aranżacji wnętrza. O czym należy więc pamiętać, by kanapa zachowała swoje piękne barwy na długi czas? Odpowiedź na to oraz wiele innych pytań znajdziesz w dzisiejszym artykule. Sprawdź!

Dlaczego sofa traci swój kolor?

Sytuacji powodujących blaknięcie sofy może być kilka. Najczęściej zdajemy sobie jednak z tego sprawę dopiero po fakcie. Aby więc uniknąć takich komplikacji na przyszłość, lepiej znać podstawowe czynniki przyczyniające się do płowienia obicia oraz utraty intensywności kolorów. Co może więc powodować blaknięcie sofy?

sofa Venice

Źródło: https://puszman.com/venice-sofa/

Słabej jakości tkanina

Główną przyczyną blaknięcia tapicerki sofy jest najczęściej słabej jakości materiał obiciowy. Podczas użytkowania mebla, tkanina ta cały czas pracuje i jest narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli nie jest zbyt trwała, jej poszczególne włókna mogą zacząć się rozchodzić. Splot staje się więc coraz cieńszy, a na naszej sofie pojawiają się wypłowiałe miejsca. Słabej jakości materiał może także nie współgrać z barwnikiem wykorzystanym podczas produkcji. W takiej sytuacji “farba” osiada jedynie na powierzchni tkaniny i nie przedostaje się do jej głębszych warstw. Każdy kontakt z wodą czy wilgocią sprawia, że barwnik “ucieka” z naszego mebla, powodując jego blaknięcie. 

Zły barwnik

Winowajcą płowienia sofy czy zestawu wypoczynkowego może być również zły barwnik użyty do nadania koloru danej tkaninie. Źle dobrana farba, tak jak już zostało wcześniej wspomniane, może “uciekać” z materiału przy każdym kontakcie z naszą skórą czy innym rodzajem tkaniny. Podczas czyszczenia tapicerki możemy natomiast wtedy zauważyć, że barwnik zostaje na wilgotnej ściereczce, a nie na sofie. Decydując się na zakup kanapy, sprawdźmy więc dokładnie wszystkie dostępne rodzaje obić i korzystajmy jedynie z certyfikowanych materiałów. W razie wątpliwości nie bójmy się poprosić o pomoc.

Zbyt duża intensywność promieni słonecznych

Piękna sofa o intensywnym kolorze może zacząć płowieć oraz blaknąć przez zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Starajmy się więc unikać ustawiania jej w miejscu, do którego cały czas dociera słońce. Zasada ta dotyczy każdej barwy tapicerki, jednak największe prawdopodobieństwo utraty koloru na skutek nasłonecznienia występuje w sytuacji, gdy posiadamy czerwoną kanapę. Odcień ten pochłania bardzo duże ilości światła, dlatego traci swoje nasycenie zdecydowanie szybciej niż inne barwy. 

sofa Bella

Źródło: https://puszman.com/bella-sofa/

Porada: na działanie promieni słonecznych nie narażajmy również kolorów takich jak czerń, granat, róż czy nawet i biel. Jasna tapicerka co prawda nie zacznie blaknąć, jednak na jej powierzchni mogą szybko pojawić się żółte plamy. 

Kontakt ze źródłem ciepła

Tak samo, jak w przypadku promieni słonecznych, powinniśmy również uważać ze źródłami ciepła, np. kaloryferami. Umieszczając sofę zbyt blisko grzejnika, możemy sprawić, że przylegający do niego bok zacznie tracić swoją barwę. Co prawda nie będzie to widoczne, jednak jeśli zamarzy nam się przeniesienie kanapy w inne miejsce, może okazać się, że ta z jednej strony posiada całkowicie inny kolor. Miejmy zatem ten fakt na uwadze podczas planowania rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia w naszym wnętrzu. 

Nie wiesz, czy kanapa będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojej pociechy? Sprawdź nasz artykuł “Sofa dla dziecka – od jakiego wieku dziecko może spać na sofie?

Nieprawidłowe czyszczenie

Jedną z przyczyn blaknięcia tapicerki może być również jej nieprawidłowe czyszczenie. Używając źle dobranych detergentów, sprawimy, że tkanina zacznie tracić swoją intensywną barwę. Niektóre środki piorące posiadają dodatkowo cząsteczki wybielające. Dzięki nim szybko usuniemy nawet najcięższe plamy, jednak przy okazji wypłukamy także barwnik. Najlepiej więc używać delikatnych substancji, takich jak np. szare mydło, bądź wybierać detergenty dedykowane konkretnemu rodzajowi obicia oraz przeznaczone do prania poszczególnych kolorów materiałów. 

Porada: piorąc tapicerkę, starajmy się używać wody o temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Wrzątek sprawi bowiem, że kolor zacznie się bardzo szybko wypłukiwać. 

sofa Juliett

Źródło: https://puszman.com/juliett-sofa/

Brak ochrony materiału

Sofa może tracić swój kolor poprzez zbyt intensywne użytkowanie. Jeśli więc korzystamy z mebla każdego dnia, warto pokryć tapicerkę narzutą bądź kocem. Dzięki temu kanapa będzie cały czas wyglądała jak nowa. Unikniemy w ten sposób również sytuacji farbowania materiału. 

Brak konserwacji

Niektóre rodzaje obić należy odpowiednio konserwować. Zasada ta dotyczy głównie tapicerek skórzanych bądź wykonanych ze skóry ekologicznej. W sklepach meblowych powinniśmy więc nabyć specjalny środek ochronny i aplikować go na sofę zgodnie z zaleceniami producenta. Taka regularna konserwacja sprawi, że materiał nie będzie się niszczył, ani płowiał. Mebel na długo zachowa więc swój idealny wygląd. 

Co zrobić, by sofa nie blakła?

Wiemy już, dlaczego nasza sofa może blaknąć oraz tracić swoją piękną intensywną barwę. Najwyższa pora dowiedzieć się zatem, jak zatrzymać ten proces. 

Po pierwsze: unikanie sytuacji powodujących blaknięcie

Aby nasza sofa nie blakła, musimy wystrzegać się wszystkich sytuacji opisanych w pierwszej części artykułu. Należy zatem wybrać certyfikowaną tkaninę, barwioną jedynie wysokiej jakości barwnikami. Warto również umieścić kanapę w mało nasłonecznionym miejscu oraz z daleka od źródeł ciepła. Dodatkowo należy stosować prawidłowe środki czyszczące oraz konserwujące. W przypadku intensywnego użytkowania mebla konieczne będzie natomiast okrycie go narzutą. 

Po drugie: spryskiwanie octem

Ocet to naturalny środek konserwujący. Jeśli zatem zależy nam na utrzymaniu intensywnego koloru naszej kanapy, powinniśmy raz na jakiś czas spryskać całą tapicerkę roztworem wody oraz octu (proporcje 50:1). Taka konserwacja sprawi, że barwnik zostanie wewnątrz materiału, a kanapa nie będzie farbowała oraz płowiała. Zapewne większość z nas obawia się, że zapach takiej mieszanki osiądzie na obiciu i będzie nie do zniesienia. Ocet wyparuje jednak bardzo szybko. Wystarczy, że po wykonaniu zabiegu otworzymy okna, tworząc przewiew bądź nawet i przeciąg w mieszkaniu. Po 30 minutach woń przestanie być wyczuwalna. 

sofa York

Źródło: https://puszman.com/york-sofa/

Po trzecie: usuwanie plam czarną herbatą

W przypadku ciemnych obić, np. w kolorze czarnym czy granatowym, każdą pojawiającą się na tapicerce plamę, warto usunąć przy pomocy naparu z czarnej herbaty. Wystarczy, że zalejemy jedną torebkę ok. 200 ml wrzątku. Gdy herbata uzyska temperaturę pokojową, należy nasączyć w niej ściereczkę i delikatnie przetrzeć tkaninę. Napar zadziała lepiej niż czysta woda. Wyczyszczone miejsce zachowa bowiem swój kolor oraz intensywność barw. 

Po czwarte: używanie wałka do czyszczenia tkanin

Większość z nas usuwa z tapicerki wszelkie “paproszki” przy użyciu wody. Niestety, nie jest to zbyt dobry pomysł. Przy częstym kontakcie z wilgocią, nasza tkanina może bowiem zacząć blaknąć. O wiele lepiej pozbyć się sierści zwierząt czy okruchów przy pomocy wałka do czyszczenia ubrań. Lepka warstwa sprawi, że wszelkie niechciane elementy zostaną usunięte z sofy, jednak nasza tapicerka pozostanie w nienaruszonym stanie. Warto zatem pamiętać o tym sposobie i używać go tak często, jak to konieczne, bez obaw o naszą piękną kanapę.

Po piąte: nie dla namaczania

Sofy, zarówno obitej skórą, jak i klasyczną tkaniną, pod żadnym pozorem nie należy namaczać. Takie działanie może spowodować pojawienie się licznych nieregularnych odbarwień. Jeśli zatem na tapicerce pojawi się plama, od razu usuńmy ją przy użyciu lekkiego detergentu i ściereczki, a nie namaczajmy, licząc na to, że zabrudzenie zniknie samoistnie. 

Dlaczego sofa traci swój kolor i blaknie?

Źródło: https://puszman.com/amare-sofa/

Po szóste: unikanie plam z tłuszczu i potu

Kolejny czynnik, który może powodować blaknięcie sofy oraz powstawanie na niej nieestetycznych plam to tłuszcz. Uważajmy więc, by nigdy nie wylał się na naszą kanapę. Olej działa bowiem jak naturalny środek usuwający barwnik z tkaniny. Podobnie będzie w przypadku potu. Lepiej więc wyścielić sofę np. narzutą, niż później martwić się utratą koloru. 

Odpowiednia pielęgnacja oraz przestrzeganie kilku najważniejszych zasad sprawi, że nawet najbardziej intensywny odcień sofy zawsze będzie wyglądał pięknie.