Coraz większa liczba osób decyduje się na salon w stylu skandynawskim. Nurt ten jest niezwykle popularny, a wnętrza zaaranżowane w ten sposób są bardzo funkcjonalne i prezentują się naprawdę ciekawie. Relaks w takim pomieszczeniu staje się zatem prawdziwą przyjemnością. Jeśli zależy nam na prostym, ale użytecznym wnętrzu, należy wiedzieć, jak urządzić salon w stylu skandynawskim oraz jakie meble wypoczynkowe pasują najbardziej do tego nurtu. Na te dwa pytania postaramy się zatem odpowiedzieć w dzisiejszym artykule!

Aranżacje salonu w stylu skandynawskim – na czym powinny bazować?

W Internecie czy katalogach wnętrzarskich znajdziemy liczne inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim. Zanim jednak zdecydujemy się na rozpoczęcie remontu, warto dokładnie przemyśleć każdy z elementów. Pamiętajmy zatem, że nurt ten charakteryzuje się prostotą. Postawmy więc na minimalizm i odpuśćmy zbyt wyszukane formy oraz dekoracje. Bazujmy również na jasnych barwach. Możemy oczywiście uzupełnić je czymś bardziej wyraźnym, jednak biel, szarość czy beż powinny być naszą podstawą. Weźmy sobie także do serca fakt, iż wszystkie elementy umieszczone w skandynawskim salonie, muszą mieć jakąś funkcję. Nie ma tutaj bowiem miejsca na przypadkowość. Wszystkie dodatki czy meble do salonu w stylu skandynawskim powinny zostać zatem bardzo dokładnie przemyślane pod każdym możliwym względem. 

Sofa lub narożnik, a salon w stylu skandynawskim – czym powinien cechować się taki zestaw?

Aranżując salon, najczęściej zwracamy największą uwagę na sofy oraz narożniki. Styl skandynawski, w którym zostały utrzymane meble tapicerowane, zawsze prezentuje się niezwykle efektownie i stanowi wspaniałą bazę do całego wystroju. Jakie cechy powinien jednak posiadać idealny mebel tapicerowany do mieszkania ze skandynawską nutą? Oczywiście powinien być prosty, funkcjonalny, ale także i wzbogacony o subtelne dekoracje. Dlaczego?

Po pierwsze: prostota i minimalizm

Narożnik czy sofa w stylu skandynawskim powinna oczywiście cechować się prostotą oraz minimalizmem. Co to jednak oznacza w przypadku mebli tapicerowanych? Szukajmy klasycznej linii oraz formy. Odstawmy na bok wszelkie udziwnienia, które mogą przytłoczyć skandynawski salon. Im coś wydaje się nam delikatniejsze, tym lepiej. Do tego pamiętajmy o jasnej tapicerce, która odgrywa kluczową rolę w większości mieszkań urządzonych zgodnie z zasadami tego nurtu. Małe poduszki dekoracyjne, niewielka ilość pikowań czy nawet i brak podłokietników są zatem jak najbardziej wskazane!

Po drugie: subtelne elementy ozdobne

Salon w stylu skandynawskim, mimo swojej prostoty, nie może być nudny. Warto zatem zadbać o subtelne zdobienia znajdujące się przy zestawie wypoczynkowym. Co to może jednak być? Przede wszystkim nóżki. Czasem sam ich kształt może już pełnić funkcję dekoracyjną. Ciekawym rozwiązaniem są także delikatne chromowania czy wstawki innego koloru przy podpórkach. Bardzo atrakcyjnie prezentują się również subtelne delikatne falbanki czy przeszycia, które wpisują się w niemalże każdy styl dekoratorski. 

Po trzecie: funkcjonalność

Meble do salonu w stylu skandynawskim powinny być także bardzo funkcjonalne. Warto zatem wybrać sofę lub narożnik w stylu skandynawskim z funkcją spania. Takie meble mogą bowiem zastąpić nam łóżko sypialniane i niejednokrotnie określa się je mianem zestawów 2 w 1. Tego typu rozwiązania cenione są oczywiście w opisywanym dziś nurcie dekoratorskim. Jeśli zatem zależy nam całkowitym podkreśleniu skandynawskiego wydźwięku, warto rozważyć zakup rozkładanego zestawu wypoczynkowego. 

Narożnik i kanapa w stylu skandynawskim – modele, które idealnie uzupełnią takie wnętrze!

Zestaw wypoczynkowy to element, na którym powinny bazować wszystkie salony. Styl skandynawski każdy z nas może jednak interpretować w nieco inny sposób. Czy to dobrze? Oczywiście! Dzięki temu każde wnętrze ma swój niepowtarzalny charakter. Jakie sofy oraz narożniki powinny sprawdzić się w pomieszczeniu zgodnym z zasadami tego nurtu? Poniżej prezentujemy cztery niezwykle ciekawe propozycje!

Sofa Skagen

Nasza pierwsza propozycja to nierozkładana jasna sofa Skagen. Z jej pomocą stworzymy piękny i nowoczesny salon w stylu skandynawskim. Czym wyróżnia się ten model? Przede wszystkim minimalizmem. Sofa nie ma bowiem podłokietników i cechuje się prostą formą. Główny element ozdobny to zdecydowanie stylowe smukłe czarne nóżki wzbogacone o złote wstawki. Taki akcent wspaniale dopełni cały nasz salon. Model Skagen polecany jest głównie do wnętrz, które nocą nie muszą zamieniać się w sypialnię.

Salon w stylu skandynawskim - sofa SkagenSofa Skagen wspaniale podkreśli również wystrój lokali użytkowych urządzonych w stylu skandynawskim!

Źródło: https://puszman.com/skagen-sofa/

Sofa Riga

Na dużą uwagę zasługuje również sofa Riga. Model ten również bazuje na prostej formie. W tym przypadku mamy jednak wąskie podłokietniki oraz ciekawie wyglądające poduszki oparciowe i dekoracyjne. Drewniane nóżki podkreślają natomiast niebywały styl oraz nawiązują do naturalnych elementów ozdobnych. Sofa Riga, w odróżnieniu od Skagen, kryje w swoim wnętrzu wysuwaną leżankę o dużej powierzchni spania. Kanapa z powodzeniem zastąpi zatem sypialniane łóżko. Jeśli jednak styl skandynawski to nie do końca to, warto rozważyć również inne nurty wnętrzarskie, np. angielski, o którym pisaliśmy w artykule https://puszman.com/sofa-w-stylu-angielskim-jakie-elementy-powinny-wyrozniac-taki-model/!

Pomysł na salon w stylu skandynawskimSofa Riga oferuje nam powierzchnię spania o wymiarach aż 200 × 147 cm!

Źródło: https://puszman.com/riga-sofa/

Narożnik Tivoli

Do wnętrz skandynawskich idealnie pasują także narożniki z serii Tivoli w wersji I oraz II. Obydwa te modele swoim wyglądem nawiązują do nurtu minimalistycznego połączonego z nutą klasyki. Za główny wyróżnik można uznać tutaj smukłe nóżki oraz stylowe przeszycia. Wąskie boki sprawiają natomiast, że narożniki te wpiszą się w każde niewielkie pomieszczenie. Obydwa warianty wyposażone są oczywiście w wysuwaną leżankę oraz pojemnik na pościel.

Tivoli Narożnik - salon w stylu skandynawskimNarożnik Tivoli I w zielonym kolorze to ciekawe urozmaicenie skandynawskich wnętrz!

Źródło: https://puszman.com/tivoli-i-naroznik/

Narożnik Bergamo

Na koniec zostawiliśmy narożniki z kolekcji Bergamo. W tym przypadku polecamy modele I, II oraz III. We wszystkich trzech przypadkach możemy postawić na połączenie dwóch materiałów obiciowych. Takie meble w stylu skandynawskim wyglądają na nieco większe pod względem gabarytów. Cechują się bowiem dość szerokimi bokami z regulowanymi podłokietnikami. Do tego stylowe srebrne nóżki oraz duża powierzchnia spania i gotowe – idealne skandynawskie narożniki są do naszej dyspozycji!

Narożnik bergamo - salon Dwa kolory tapicerki są obecnie niezwykle modne, dlatego warto postawić na takie rozwiązanie!

Źródło: https://puszman.com/bergamo-i-naroznik/