Psy czy koty to dla wielu z nas istoty, które są traktowane jak członkowie rodziny. Dzięki nim życie staje się ciekawsze i piękniejsze. Zwierzaki domowe potrafią przecież poprawić nam humor niemalże zawsze. Niestety zdarzają się także sytuacje, kiedy to nasze pupile przysparzają nam nieco problemów. Zdecydowanie największym kłopotem jest niszczenie mebli przez naszych milusińskich. Obdrapana czy poplamiona sofa, jak wiadomo, nigdy nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Jak zatem wybrać zestaw wypoczynkowy, by ten nie uległ zniszczeniu, gdy w domu mieszka pies czy kot? Czy są jakieś sposoby na to, aby zwierzęta nie drapały tapicerki? Sprawdź!

Sofa lub narożnik a zwierzaki – jak wybrać najlepszy model?

Na samym początku warto zaznaczyć, że jeśli posiadamy kota czy psa, to już podczas wyboru nowych mebli tapicerowanych powinniśmy brać pod uwagę kilka aspektów. W ten sposób sprawimy, że sofy lub narożniki będą nieco bardziej odporne na zniszczenie przez naszych milusińskich. Oszczędzimy sobie tym samym wiele nerwów oraz sprawimy, że meble, mimo obecności pupili, będą wyglądały jak nowe zdecydowanie dłużej. Czym powinien więc cechować się zestaw wypoczynkowy dopasowany do mieszkania, w którym żyją domowe zwierzaki?

Po pierwsze: odpowiedni rodzaj obicia

Najważniejszy aspekt to oczywiście prawidłowy rodzaj obicia naszej sofy czy narożnika. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na tkaniny wodoodporne. Dlaczego? Istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że na zestawie wypoczynkowym pojawią się plamy lub ślady po ślinie naszych zwierzaków. Materiał będzie także odporny na inne ewentualne zabrudzenia. Zaoszczędzimy tym samym sporą ilość czasu, który musielibyśmy spożytkować na dokładne czyszczenie mebli tapicerowanych. 

Po drugie: tekstura materiału obiciowego

W przypadku zwierzaków domowych bardzo duże znaczenie ma również tekstura materiału obiciowego. Starajmy się szukać tkanin cechujących się grubym i mocnym splotem. O wiele ciężej jest je bowiem zaciągnąć. Ostre pazury pupili nie powinny zatem szkodzić naszej sofie czy narożnikowi. Oczywiście może zdarzyć się, że ślad pozostanie, jednak nie powinien być on zbyt głęboki czy widoczny. 

Właściciele zwierzaków powinni szukać także oznaczeń “tkaniny pet friendly”. Taki rodzaj materiałów obecny jest bowiem w ofercie wielu producentów tekstyliów. Obicie przyjazne zwierzętom jest stworzone w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko jego zadrapania. Dodatkowo tkanina, a tym samym również i sofa pet friendly wykazuje właściwości plamoodporne oraz bardzo łatwo zdjąć z niej sierść naszych milusińskich. 

Większość z nas zapewne zastanawia się, czy jest jakiś rodzaj obicia, który zdecydowanie należy odradzić, jeśli posiadamy kota czy psa. Nasza odpowiedź brzmi „tak”. Właściciele pupili powinni zrezygnować ze skóry ekologicznej. Materiał ten jest dość delikatny i widać na nim od razu wszelkie zadrapania, nawet te najmniejsze. Nieco inaczej będzie w przypadku skóry naturalnej, jednak takie obicia zestawów wypoczynkowych są obecnie rzadkością i mało kto decyduje się na tego typu meble do swojego mieszkania. 

Po trzecie: nie dla drewnianych nóżek

Co ciekawe, gdy posiadamy zwierzęta domowe, powinniśmy zrezygnować z drewnianych nóżek przy sofie czy narożniku. O wiele lepiej zastąpić je podpórkami metalowymi. Dlaczego? Drewno to wspaniały materiał na ostrzenie pazurków czy szlifowanie zębów. Koty i psy mogą zatem takie nóżki wykorzystywać jak drapak czy gryzak. Jeśli zdecydujemy się na inne tworzywo, naszym meblom nie powinno nic grozić. 

narożnik rozkładany z metalowymi nóżkamiŹródło: https://puszman.com/stille-naroznik/ 

Jak ochronić zestaw wypoczynkowy przed zwierzętami domowymi?

Zestaw wypoczynkowy wybrany, ale co teraz? Przecież nasze zwierzaki na pewno będą chciały na niego wskoczyć i wypoczywać w naszym towarzystwie. Czy są zatem jakieś sposoby na to, aby ochronić sofę lub narożnik przed zniszczeniem? 

Zainwestuj w grubą narzutę lub koc

Właściciele zwierzaków muszą brać pod uwagę przede wszystkim zakup grubej narzuty na swoją sofę czy narożnik. Dzięki temu możemy zakryć przeważającą większość tapicerki, a tym samym ochronić ją przed zniszczeniem. Warto bowiem pamiętać, że nie istnieje na razie rodzaj obicia, który będzie w pełni odporny na pazury naszych milusińskich. Mniejsze czy większe zadrapania niestety są w większości przypadków nieuniknione i musimy się na nie przygotować. Narzuta powinna jednak uchronić chociaż nasze siedzisko oraz oparcie. 

Pamiętaj o środkach odstraszających

W niektórych sklepach zoologicznych możemy dostać sprawdzone, a co najważniejsze bezpieczne, zarówno dla nas, jak i dla zwierzaków, środki odstraszające. Najczęściej są to spraye zapachowe do spryskania przedmiotów czy mebli, które najbardziej upodobali sobie nasi milusińscy. Taki preparat posiada bowiem woń, za którą nie przepadają koty czy psy. Pupile będą zatem omijały sofy lub narożniki spryskane takim preparatem szerokim łukiem. 

Sprawdzone sposoby na oduczenie zwierzaków drapania tapicerki

Narzuta i spraye zapachowe nie zdały u was egzaminu? Na szczęście mamy w zanadrzu jeszcze kilka sprawdzonych sposobów na to, aby zwierzaki domowe nie niszczyły naszych mebli tapicerowanych. Niektóre z nich wydają się oczywiste, jednak niestety często o nich zapominamy. 

Sposób nr 1: ucz zwierzęta od małego

Twój kilkumiesięczny szczeniaczek słodko zasnął na zestawie wypoczynkowym, dlatego nie chcesz go budzić? Niestety, jest to bardzo duży błąd. Jeśli bowiem chcemy, aby meble zachowały swój idealny wygląd, musimy od małego uczyć naszego pupila, by ten nie wskakiwał na sofę czy narożnik. Jeśli pozwalamy mu na to, gdy jest jeszcze niewielki, niestety później bardzo ciężko będzie go tego oduczyć. Postawmy więc na szkolenie i zadbajmy o to, by psy lub koty posiadały swój własny kącik do wypoczynku. 

ochrona sofy przed pupilamiŹródło: https://puszman.com/juliett-sofa/ 

Sposób nr 2: kup drapak lub gryzaki

Często zdarza się, że zwierzęta domowe drapią lub gryzą sofę, ponieważ nie mają odpowiednich akcesoriów, na których mogłyby ostrzyć swoje zęby i pazury. Warto zatem pamiętać, by pupile zawsze miały do dyspozycji specjalny drapak oraz gryzaki. Oczywiście, gdy je kupimy, kot lub pies może wciąż woleć nasz zestaw wypoczynkowy, jednak szybko powinien przerzucić się na swoje nowe „zabawki”. 

Sposób nr 3: zadbaj o to, aby zwierzak się nie nudził

Co ciekawe, zwierzęta domowe mogą drapać lub obgryzać zestaw wypoczynkowy z nudów. Jest to także ich sposób na zwrócenie na siebie uwagi i pokazanie, że zależy im na zabawie z nami. Starajmy się zatem dbać o swoich milusińskich i nie dopuszczajmy do sytuacji, gdy te np. nie mają co robić podczas naszej nieobecności. Inwestujmy zatem w zabawki czy inne akcesoria, które umilą im czas w godzinach naszej pracy, a popołudniami pobawmy się z nimi chociaż kilka minut. 

W Twoim domu mieszkają nie tylko zwierzęta, ale także małe dzieci? Sprawdź nasz artykuł “Sofa z weluru – czy to dobre rozwiązanie przy dzieciach?

Sposób nr 4: postaraj się odgrodzić zestaw wypoczynkowy

Czasem może okazać się, że niemalże żaden sposób nie działa na naszego zwierzaka. Wtedy jedynym wyjściem będzie dość radykalny krok, jakim jest odgrodzenie zestawu wypoczynkowego lub też niewpuszczanie zwierzaka do salonu. Zapory czy próby nauczenia pupila, że pokój dzienny nie jest miejscem dla niego, mogą być jednak bardzo uciążliwe, dlatego też lepiej starać się znaleźć inny sposób, a ten traktować jako ostateczność. 

sofa a zwierzętaŹródło: https://puszman.com/milo-sofa/

Sposób nr 5: zwracaj uwagę na zapachy

Zdarza Ci się spożywać posiłki na swoim zestawie wypoczynkowym? Pamiętaj, aby tego unikać. Jedzone przez nas potrawy mają bowiem często dość charakterystyczną woń, która osiada na tapicerce i przyciąga zwierzaki. My możemy jej nie odczuwać i nie zauważać, jednak nosy pupili są bardzo wyczulone na zapachy. Można sobie chyba zatem wyobrazić, jak te będą kusić naszych milusińskich. Częste wizyty na sofie i drapanie tapicerki są wtedy wręcz nieuniknione. 

Jak czyścić zestaw wypoczynkowy?

Gdy posiadamy zwierzęta domowe, warto również wiedzieć, w jaki sposób czyścić tapicerkę sofy czy narożnika. Sierść najłatwiej usunąć z materiału specjalną rolką do ubrań lub przyrządem wyposażonym w lepką taśmę dwustronną. Jeśli natomiast zależy nam na dokładnym usunięciu plam, unikajmy silnych detergentów. Woda z mydłem powinny w większości przypadków wystarczyć. Dlaczego jednak wystrzegać się środków chemicznych? Niektóre z nich mogą być szkodliwe dla naszych pupili. Wystarczy, że kot czy pies zacznie gryźć kanapę i nieszczęście gotowe. Pamiętajmy zatem, by unikać wszelkich detergentów, które mogą odbić się na zdrowiu naszych milusińskich. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości materiale oraz łatwości w utrzymaniu go w czystości, postawmy na tkaniny pet friendly