Zestawy wypoczynkowe są przez większość z nas używane nadzwyczaj często. Nic zatem dziwnego, że niekiedy ulegają lekkim awariom. Wszelkiego rodzaju usterki powodują dyskomfort oraz obniżają jakość wypoczynku. Jeśli sofa czy narożnik objęte są jeszcze gwarancją, wystarczy oczywiście skontaktować się z producentem. Firma powinna dość szybko uporać się z problemem. Komplikacje pojawiają się, jednak gdy zestawu wypoczynkowego nie można już reklamować. Co wtedy zrobić? Jak poradzić sobie z najczęściej pojawiającymi się awariami? Sprawdź!

Farbująca tapicerka – zadziałaj odpowiednimi środkami

Wyobraź sobie, że spędzasz miło czas na swoim zestawie wypoczynkowym. Po chwili wstajesz z siedziska i widzisz, że materiał obiciowy zafarbował Twoje ubranie lub skórę. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Jak najszybciej sięgnąć po wodę z octem. Składniki te wystarczy wymieszać w proporcji 50:1, przelać do atomizera, a następnie rozpylić roztwór po całej powierzchni tapicerki. Już po pierwszym użyciu zauważysz zdecydowaną różnicę. Ocet tworzy swego rodzaju barierę ochronną i sprawia, że barwnik zostaje wewnątrz materiału. Jest więc to szybki sposób na poradzenie sobie z problemem farbującej tapicerki. Spryskiwanie octem warto powtarzać regularnie, najlepiej raz w tygodniu – aż do momentu, gdy barwnik przestanie “wychodzić” na zewnątrz.

Porada: przed pierwszym spryskiwaniem wykonaj test w mało widocznym miejscu. Upewnisz się w ten sposób, czy materiał dobrze reaguje na ocet.

Pamiętaj również, że farbująca tapicerka może być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją. Na co dzień używaj zatem środków czyszczących dedykowanych do konkretnego rodzaju obicia oraz unikaj dużej wilgoci. 

Blaknący materiał obiciowy – lepiej zapobiegać niż leczyć

Wyblakłego materiału obiciowego niestety nie sposób naprawić. Możesz jednak zatrzymać ten proces. Gdy widzisz, że w niektórych miejscach barwy zaczynają nieco się zmieniać, musisz zacząć działać. Przede wszystkim zastosuj metodę z octem, o której pisaliśmy nieco wcześniej. Do tego unikaj dużej wilgoci oraz przenieś zestaw wypoczynkowy w inne miejsce. Jakie i dlaczego? Najlepiej oddal go od źródeł ciepła oraz działania intensywnych promieni słonecznych. Takie warunki niestety sprzyjają utracie kolorów. Jeśli zatem zależy Ci na idealnych kolorach, niektóre działania najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem. Reaguj także szybko, gdy zauważysz pierwsze niepokojące objawy. 

Plamoodporne materiały - praktyczne i wytrzymałe

Aby zapobiec blaknięciu tapicerki, warto wybrać zestaw z obiciem plamoodpornym. Nie będziesz musiał wtedy używać do jego czyszczenia dużej ilości środków pielęgnacyjnych oraz wody. Sofy i narożniki z takimi tkaninami znajdziesz na https://puszman.com/!

Zepsuty mechanizm rozkładania – pora wytoczyć cięższe działo

A co zrobić, jeśli w zestawie wypoczynkowym zacznie szwankować mechanizm rozkładania? Możliwości jest wtedy kilka. W pierwszej kolejności upewnij się, że nic go nie blokuje. Niekiedy bowiem zdarza się, że np. pościel została źle włożona do pojemnika i jej część “weszła” między poszczególne elementy systemu rozkładania. Do tego sprawdź, czy podczas użytkowania nie zostały poluźnione śruby. Ich dokręcenie wielokrotnie potrafi zniwelować problem. A co, jeśli nic nie blokuje mechanizmu i wszystko jest odpowiednio przykręcone? Możesz jeszcze delikatnie naoliwić metalowe elementy. Gdy to nie pomoże, zostaje Ci wizyta u specjalisty. Niestety samodzielne rozkręcenie całego zestawu będzie dość trudne i niejednokrotnie może skończyć się jeszcze większą awarią. 

Zmechacone obicie – trik tekstylny

Kojarzysz małe kuleczki, które pojawiają się na różnych tkaninach, np. na ubraniach czy tapicerce? Są to oczywiście zmechacenia. Te niestety bardzo obniżają estetykę poszczególnych przedmiotów. Niestety coś takiego może przydarzyć się także w przypadku sofy czy narożnika. Co możesz wtedy zrobić? Skutecznych sposobów jest kilka – my przedstawimy trzy najlepsze. W pierwszej kolejności posłuż się… jednorazową maszynką do golenia. Delikatnie przejedź ją po materiale objętym zmechaceniem i gotowe. Najpierw upewnij się jednak w mniej widocznym miejscu, czy nie spowoduje to uszczerbków w tkaninie. Do tego nie działaj z dużą siłą nacisku. Drugi, nieco bezpieczniejszy i skuteczniejszy sposób to golarka do ubrań. Jeśli masz takie urządzenie, możesz wykorzystać go przy zestawie wypoczynkowym. Trzeci patent to natomiast… pumeks. W tym przypadku musisz jedynie włożyć go do pończochy, a następnie rozpocząć usuwanie zmechaceń. 

Wygniecione siedzisko – na pomoc do specjalisty

Używasz swojego zestawu wypoczynkowego już jakiś czas? Zapewne po kilku latach zobaczysz, że siedzisko zaczyna się wygniatać. Początkowo raczej tego nie odczujesz. Problem pojawia się, gdy sofa czy narożnik zdecydowanie zmieniły już swój kształt. Wtedy najlepiej oddać swój mebel do specjalisty. Ten odnowi siedzisko, wkładając do niego odpowiedni materiał wypełnieniowy. Oczywiście naprawa będzie kosztowna, jednak pozwoli to uratować Twój zestaw przed wymianą na nowy.  

Siedzisko w narożniku ze sprężynami falistymi

Siedzisko Twojej sofy czy narożnika nie wygniecie się szybko, jeśli postawisz np. na sprężyny faliste, które zostały ukryte m.in. w naszym narożniku Buffalo – https://puszman.com/buffalo-naroznik/!

Skrzypiący zestaw wypoczynkowy – śruby jako główny winowajca?

Skrzypiąca kanapa potrafi spędzić sen z powiek. Użytkowanie takiego zestawu wypoczynkowego jest mało komfortowe. W końcu każdy ruch będzie powodował ten nieprzyjemny dźwięk. Co wtedy zrobić? Jeśli sofa skrzypi, musisz sprawdzić wszystkie śruby i metalowe elementy. Najczęstszym winowajcą są właśnie one. Gdy coś się poluźni, niestety poszczególne części zaczynają się ruszać. Ocierając o siebie, powodują skrzypienie. Złap zatem za śrubokręt lub klucz i działaj! 

Przetarcie materiału – to da się jeszcze naprawić!

Na koniec został nam do omówienia jeszcze jeden problem – przetarty materiał obiciowy. Oczywiście w tym przypadku nie radzimy działać na własną rękę. Możesz bowiem jeszcze bardziej pogłębić dziury. Najlepiej oddać taki zestaw do tapicera i problem z głowy. Możesz także na jakiś czas zastosować środek doraźny, a więc przykryć całość narzutą czy kocem. To jednak nie usunie usterki, a jedynie nieco ją zakamufluje. 

Mamy nadzieję, że teraz uporasz się z większością ewentualnych problemów. Pamiętaj jednak, by nie stosować domowych metod, gdy zestaw wypoczynkowy jest jeszcze objęty gwarancją producenta. Wtedy najlepiej oddać sofę czy narożnik na reklamację. W przypadku poważnych awarii powstałych po okresie gwarancyjnym oddaj natomiast mebel w dobre ręce profesjonalisty.