Osoby, które zmagają się z licznymi alergiami, muszą zachować szczególną ostrożność podczas aranżacji swojego mieszkania. Wszelkie materiały użyte w trakcie remontu mogą bowiem odbić się na ich zdrowiu. Ważny jest zatem odpowiedni dobór farb, posadzki czy nawet i mebli. Jedną z rzeczy, na której należy skupić największą uwagę, jest narożnik tapicerowany, a także jego codzienna pielęgnacja. Zły dobór środków czyszczących, nieprawidłowe pranie oraz uczulające tworzywa mogą bowiem wywołać silną reakcję alergiczną. Jaki zatem narożnik sprawdzi się najlepiej i o czym warto pamiętać podczas jego użytkowania? Sprawdź!

Konstrukcja narożnika – priorytet dla alergika

Liczne uczulenia oraz podrażnienia pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Warto zatem zachować szczególną ostrożność nie tylko podczas remontu pokoju dla alergika, ale także i całego mieszkania. Wybór odpowiedniego zestawu wypoczynkowego należy zacząć od skupienia się na elementach konstrukcyjnych narożnika. Na co zwracać szczególną uwagę? 

Materiały

Każdy narożnik składa się z solidnej konstrukcji, która utrzymuje mebel w prawidłowej formie oraz pozycji. Mogłoby się wydawać, że nie ma ona większego znaczenia dla alergika, jednak nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, by wybierać meble, których szkielet został skonstruowany z litego drewna bądź metalu. Wszelkie płyty pilśniowe czy różnego rodzaju sklejki mogą bowiem przyczynić się powstania reakcji alergicznej. Są one produkowane z różnych materiałów, nie tylko naturalnych, ale także i syntetycznych. Dodatkowo zawarty w nich klej oraz inne chemikalia, mogą wytwarzać np. specyficzną woń, która również niejednokrotnie przyczynia się do nasilenia alergii. Więcej na temat różnych rodzajów materiałów obiciowych znajdziecie na https://puszman.com/jaki-material-na-sofe-i-naroznik-wybrac-poznaj-najlepsze-obicia-kanapy/!

narożnik NapoliŹródło: https://www.puszman.com/napoli-naroznik/

Kształt

Podczas zakupu mebli tapicerowanych, koniecznie należy zwrócić uwagę na ich kształt. Osoby zmagające się licznymi alergiami powinny zawsze kierować się zasadą minimalizmu. Im mniej zbędnych zakamarków, żłobień czy elementów, na których może osadzać się kurz i zanieczyszczenia, tym oczywiście lepiej. Narożnik powinien być zatem bardzo skromny. Nie oznacza to jednak, że mebel musi być nudny. Obecnie znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, w których to właśnie prostota dodaje narożnikowi niebywałego charakteru. 

Wypełnienie narożnika – dla zdrowia i komfortu

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, wybierając narożnik dla alergika, to rodzaj jego wypełnienia. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ od użytych materiałów będzie zależało nie tylko zdrowie, ale także i komfort użytkowania. 

Rodzaje wypełnień dla alergika

Kupując narożnik, możemy spotkać się z wieloma rodzajami wypełnień. Nie każde z nich będzie jednak idealne dla alergika. Osoby uczulone, które poszukują modelu z funkcją spania, powinny zdecydować się na piankę wysokoelastyczną wzmocnioną sprężynami. Takie połączenie materiałów idealnie podtrzymuje kręgosłup podczas snu, a także istnieje bardzo małe ryzyko, że tworzywa te mogą wywołać reakcję alergiczną. W przypadku narożnika, który ma służyć głównie do wypoczynku w ciągu dnia, warto pokusić się także o granulat wypełnieniowy. Materiał ten jest antyalergiczny, jednak musimy pamiętać, że meble, w których został zastosowany, są bardzo miękkie. Siadając na nich, możemy mieć wrażenie lekkiego zapadania. Niestety, nie zawsze będzie to dobrze oddziaływać na naszą postawę. Granulat może jednak znaleźć się np. w samych poduszkach oparciowych. 

narożnik AmareŹródło: https://www.puszman.com/amare-naroznik/

Wypełnienia, których lepiej unikać

Wypełnienie, którego należy unikać, zmagając się z licznymi alergiami, to zdecydowanie naturalne pierze. Materiał pozyskany z piórek kaczych lub gęsich może bowiem nasilać dolegliwości związane z uczuleniami. Dodatkowo narożniki z pierzem są bardzo miękkie, dlatego nie są polecane do codziennego użytku, a także mogą zacząć odkształcać się już po pierwszych miesiącach od zakupu. 

Nie wiesz, jaki mebel spełni wszelkie Twoje oczekiwania? Przeczytaj nasz poradnik “Jak sprawdzić wytrzymałość sofy przed zakupem?

Obicie – jaką tkaninę wybrać?

Wybierając obicie narożnika, należy w głównej mierze skupić się na jego pielęgnacji. Materiały, które nie zbierają kurzu oraz są łatwe w czyszczeniu, będą w tym przypadku jak najbardziej wskazane. Na jakie z nich warto się zatem zdecydować?

Skóra ekologiczna

Wybierając narożnik dla alergika, powinniśmy zwrócić uwagę na tapicerkę wykonaną ze skóry ekologicznej. Jej śliska powłoczka oraz jednolita tekstura sprawiają, że na powierzchni mebla nie osadzają się alergeny. Dodatkowo tworzywo to bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wszystkie osoby zmagające się z licznymi uczuleniami powinny być zatem zadowolone z takiego wyboru. narożnik Faro

Źródło: https://www.puszman.com/faro-naroznik/

Tkaniny plamoodporne

W przypadku obić mebli tapicerowanych dla alergika, z pewnością sprawdzą się również wszelkie tkaniny plamoodporne. Ich specjalny splot sprawia, że do wnętrza narożnika nie przenikają alergeny, zabrudzenia czy nawet i wilgoć, która może prowadzić do rozwoju pleśni. Jeśli zatem nie przepadamy za wspomnianą wcześniej eko skórą, zwróćmy uwagę na plamoodporne materiały łatwoczyszczące. 

Zdejmowane obicie

Narożnik to jednak nie tylko siedzisko obite konkretną tkaniną. Zestawy wypoczynkowe wyposażone są bowiem bardzo często w tapicerowane poduszki oparciowe. Wybierając model dla alergika, warto zwrócić uwagę, czy elementy te składają się z odpowiedniego wypełnienia i zdejmowanego pokrowca. Dlaczego jest to takie ważne? W każdej chwili będziemy mogli ściągnąć z naszych poduszek całe obicie i wyprać je zgodnie z zaleceniami producenta tkaniny. Unikniemy zatem gromadzenia się na tapicerce kurzu oraz licznych alergenów, a także ułatwimy sobie codzienną pielęgnację narożnika. 

Jakiego obicia lepiej unikać?

Obicia, których lepiej unikać to zdecydowanie wszelkie tkaniny o luźniejszym splocie oraz posiadające specjalne żłobienia bądź tłoczenia. W takich zakamarkach bardzo często gromadzą się alergeny, które później mogą wywołać u nas silne uczulenie. W przypadku poduszek powinniśmy uważać również na poszewki składające z długiego i gęstego włosia, zarówno naturalnego, jak i syntetycznego. 

Jak czyścić narożnik alergika?

Wybór odpowiedniego narożnika dla alergika to jednak dopiero początek. Gdy mebel znajdzie już swoje miejsce w naszym mieszkaniu, należy o niego prawidłowo dbać. Zachowa dzięki temu swój idealny wygląd i będzie służył nam przez wiele lat. Dodatkowo zminimalizujemy ryzyko pojawienia się silnej reakcji alergicznej. Jak zatem czyścić narożnik tapicerowany, by na jego powierzchni nie znajdowały się substancje uczulające?

narożnik Emporio luxŹródło: https://www.puszman.com/emporio-lux-naroznik/

Codzienne odkurzanie tapicerki

Osoby, które zmagają się z alergią, powinny pamiętać, by każdego dnia odkurzyć cały narożnik. Najlepiej użyć do tego oczywiście odkurzacza. Musimy jednak zadbać o odpowiednią szczotkę. Najlepiej, by była ona wykonana z tworzywa, które nie zostawi na naszej tapicerce śladów. Koniecznie upewnijmy się także, czy nakładka jest czysta. Dzięki takiemu zabiegowi usuniemy kurz oraz substancje, które mogą nasilać objawy alergii. 

Używanie delikatnych środków piorących

Raz na 2-3 tygodnie powinniśmy także wyprać tapicerkę. Najlepiej użyć do tego delikatnych i antyalergicznych detergentów bądź szarego mydła. Podczas czyszczenia nie używajmy jednak zbyt dużej ilości wody. Narożnik musi bowiem szybko wyschnąć, tak aby wilgoć nie przedostała się do głębszych warstw zestawu wypoczynkowego. Grozi to bowiem rozwojem pleśni, która również może nasilić uczulenie. 

Usuwanie zabrudzeń z zakamarków

Czyszcząc narożnik, należy skupić się także na elementach, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. We wszelkich szczelinach mogą bowiem osadzać się alergeny. W przypadku zestawów z funkcją spania warto dokładnie wyczyścić całą leżankę, a także pojemnik na pościel. Wkładając kołdry czy poduszki do zabrudzonej komory pełnej kurzu, nasza alergia może się bowiem nasilić. Bielizna pościelowa szybko “łapie” wszelkie zanieczyszczenia, a śpiąc pod nią, mamy bezpośredni kontakt ze wszelkimi substancjami alergizującymi. 

narożnik KendoŹródło: https://www.puszman.com/kendo-naroznik/

Pranie elementów zdejmowanych

Elementy, które możemy zdjąć, czyli np. wspomniane wcześniej pokrowce poduszek, warto raz na jakiś czas wyprać. Pamiętajmy jednak o stosowaniu się do zaleceń producenta. Dzięki temu nasz narożnik zachowa piękny wygląd na długi czas. Niezmiernie ważne jest również częste pranie pościeli oraz prześcieradła, jeśli na co dzień śpimy na zestawie wypoczynkowym.

Wybór odpowiedniego narożnika dla alergika jest ciężki, jednak stosując się do wyżej wymienionych zasad, z pewnością znajdziemy model, który spełni wszelkie nasze oczekiwania.