Meble tapicerowane to element wyposażenia, którego nie może zabraknąć tak naprawdę w żadnym salonie. To przecież właśnie dzięki nim możemy liczyć na niebywały komfort oraz swobodę wypoczynku. Sofa czy narożnik stanowią także najczęściej jedną z głównych dekoracji danego wnętrza. Wybierając takie meble, musimy brać pod uwagę wiele różnych aspektów. Oprócz koloru, formy czy stylu, niezwykle ważne są również nóżki, w jakie został wyposażony nasz zestaw wypoczynkowy. Na co lepiej się zdecydować – na sofę lub narożnik z widocznymi czy ukrytymi podpórkami? Dlaczego ta cecha ma w ogóle jakieś znaczenie? Jeśli zastanawiasz się, jakie są odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Meble tapicerowane i ich nóżki – przewodnik od A do Z

Zestawy wypoczynkowe, które znajdziemy w ofercie wielu sklepów oraz producentów, różnią się od siebie pod wieloma aspektami. Obecnie większość modeli jesteśmy bowiem w stanie spersonalizować niemalże w każdy sposób. Możemy zdecydować się na konkretny kolor obicia, rodzaj poduszek oparciowych, czy chociażby właśnie wspomniany chwilę wcześniej wariant nóżek. Na co jednak zwracać uwagę, wybierając podpórki? Czym mogą się one wyróżniać?

Najpopularniejsze rodzaje nóżek w sofach i narożnikach

Na samym początku warto zwrócić uwagę na rodzaj nóżek znajdujących się w danym zestawie wypoczynkowym. Przede wszystkim możemy oczywiście wyróżnić podpórki widoczne oraz ukryte. Każdy z tych wariantów posiada jednak również jakiś kształt. Ten czynnik w większości modeli pełni funkcję dekoracyjną, lecz odpowiada przy okazji także za stabilność mebla. W przypadku dużych sof oraz narożników lepiej zatem postawić na nieco “cięższą” formę, która będzie w stanie podtrzymać nasz zestaw wypoczynkowy w odpowiedniej pozycji. Nóżki nie mogą zatem być zbyt wąskie. Jeśli jednak chodzi o sam design, tutaj najczęściej mamy duże pole do popisu. Możemy bowiem przebierać między klasycznymi prostokątnymi podstawkami czy takimi, które cechują się niezwykle finezyjnym kształtem. Wszelkie zawijasy i wygięcia najczęściej bowiem podnoszą estetykę mebla. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić, bo jak wiadomo, co za dużo to niezdrowo. 

Kolory nóżek w zestawach wypoczynkowych

Barwa nóżek to kolejny niezwykle ważny aspekt. W tym przypadku chodzi oczywiście głównie o dopasowanie tych elementów do ogólnej kolorystyki danego wnętrza. Warto jednak pamiętać, że odcień ma także zastosowanie praktyczne. Ciemniejsze barwy mniej się brudzą i rzadziej widać na nich wszelkie zanieczyszczenia. Jaśniejsze potrafią jednak z drugiej strony ożywić pomieszczenie i dodać mu lekkości. Musimy zatem podejść do wyboru koloru nóżek bardzo racjonalnie. Oprócz klasycznych białych, szarych czy czarnych podpórek, znajdziemy niejednokrotnie również te przyjmujące barwę drewna, z jakiego zostały wykonane, czy np. chromu. To, na jaki wariant się zdecydujemy, zależy jednak tylko i wyłącznie od nas samych oraz naszych preferencji. 

nóżki narożnikaŹródło: https://puszman.com/stille-naroznik/

Materiały, z których wykonuje się nóżki

Najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się nóżki do zestawów wypoczynkowych to oczywiście drewno oraz metal. Obydwa tworzywa wyglądają niezwykle elegancko i są odporne na zniszczenia. Możemy zatem mieć pewność, że będą pełniły swoją funkcję wręcz idealnie. Materiał najlepiej dobrać do charakterystyki wnętrza. Jeśli dominuje w nim natura oraz drewniane elementy, wybór jest oczywisty. Gdy jednak w pomieszczeniu nie brak ozdób nawiązujących np. do stylu industrialnego, metalowe nóżki spiszą się zdecydowanie lepiej. 

Porada: nóżki to część sofy lub narożnika, która musi cechować się trwałością oraz odpornością na zniszczenia. Wszelkie drewnopodobne materiały czy chociażby plastik nie są zatem wskazane. Już po kilku dniach użytkowania mogą bowiem zacząć się rozpadać. Lepiej zatem dopłacić za wyższej jakości tworzywo, niż później żałować. 

Sofa lub narożnik z widocznymi nóżkami – dlaczego warto?

Sofy i narożniki z widocznymi nóżkami są obecnie niezwykle popularne. Takie modele bardzo często goszczą w naszych mieszkaniach. Kupując zestaw wypoczynkowy, część z nas nie zdaje sobie jednak nawet sprawy z tego, jak wiele zyskujemy, decydując się na taki wariant. W końcu kto by pomyślał, że takie małe i z pozoru niewiele znaczące elementy są aż tak ważne. Co zatem możemy zyskać, wybierając sofę czy narożnik z widocznymi nóżkami?

Niesamowity design

Widoczne nóżki w zestawie wypoczynkowym odpowiadają przede wszystkim za wyjątkowy design całego mebla. Sofa lub narożnik najczęściej zyskują w ten sposób elegancji oraz dostojności. Nawet najprostsza i najbardziej klasyczna sofa może dzięki nim zmienić się nie do poznania. Dobierając podpórki do pozostałych dekoracji oraz ozdób, stworzymy także przy okazji spójną i harmonijną całość, która z pewnością wyniesie naszą aranżację na wyższy poziom. 

Lekka forma

Nóżki, które nie zostały ukryte pod naszym zestawem wypoczynkowym, najczęściej są smukłe i dość wysokie. Dzięki temu mebel nabiera lekkości i idealnie wpisuje się w każdy rodzaj wnętrza. Nie musimy zatem obawiać się, że sofa czy narożnik przytłoczą nasze mieszkanie. Widoczne nóżki polecane są zatem głównie do pomieszczeń cechujących się niewielkim metrażem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by umieścić je również w przestronnych salonach. 

Idealne do utrzymania porządku

Utrzymanie mieszkania w idealnym porządku wielokrotnie graniczy wręcz z cudem. Planując swoje wnętrze, warto zatem pamiętać, że niektóre modele mogą ułatwiać lub utrudniać codzienne sprzątanie. W przypadku zestawów wypoczynkowych z widocznymi wysokimi nóżkami prace domowe staną się wręcz przyjemnością. Usunięcie kurzu spod takiego mebla jest wyjątkowo łatwe. Nie ma bowiem konieczności przesuwania sofy czy narożnika, by dostać się do wszelkich zakamarków pomieszczenia. Wystarczy odpowiednia szczotka do odkurzacza lub miotła i gotowe! Szuranie i przestawianie zestawu wypoczynkowego odejdzie w ten sposób w niepamięć. Wspaniale, prawda?

smukłe nóżki narożnikaŹródło: https://puszman.com/tivoli-i-naroznik/

Niezbędne przy ogrzewaniu podłogowym

Co ciekawe, zestawy wypoczynkowe z widocznymi i wysokimi nóżkami, polecane są dla osób posiadających w swoim mieszkaniu ogrzewanie podłogowe. Ciepło będzie rozchodzić się bowiem równomiernie. Dodatkowo sofa czy narożnik nie będzie nagrzewał się od spodu. Wysoka temperatura nie ma zbyt dobrego wpływu na stan poszczególnych elementów wyposażenia, dlatego warto brać właśnie ten czynnik pod uwagę, wybierając swój nowy zestaw wypoczynkowy. 

Czy meble z widocznymi nóżkami mają jakieś wady?

Wybierając elementy wyposażenia do swojego mieszkania, niemalże zawsze musimy się liczyć z faktem, iż większość rozwiązań posiada zarówno zalety, jak i wady. Niestety na chwilę obecną nie da się zaspokoić wszystkich naszych potrzeb pod każdym możliwym względem. Zestawy wypoczynkowe z widocznymi nóżkami posiadają więc wiele plusów, jednak możemy wyróżnić także kilka minusów. Nie są one na ogół bardzo znaczące, lecz warto o nich pamiętać. Jakie wady posiadają zatem widoczne podpórki? Przede wszystkim są one nieco bardziej narażone na lekkie uszkodzenia powstałe wskutek codziennego użytkowania. Sprzątając, możemy przypadkowo uderzać w nie chociażby rurą odkurzacza. Po kilku miesiącach czy latach lekkie obicia i otarcia są więc bardzo możliwe. Jesteśmy jednak w stanie im zapobiec. 

Szukasz sofy lub narożnika do ciemnego i ciasnego pomieszczenia? Zastanawiasz się, jakie cechy powinien posiadać taki model? Sprawdź nasz artykuł https://puszman.com/jaki-zestaw-wypoczynkowy-sprawdzi-sie-najlepiej-w-ciemnym-i-ciasnym-wnetrzu/!

Sofa lub narożnik z ukrytymi nóżkami – czy to dobre rozwiązanie?

Zestawy wypoczynkowe z widocznymi nóżkami prezentują się bardzo okazale i są niezwykle funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że modeli z ukrytymi podpórkami nie należy brać pod uwagę podczas wyboru nowych mebli tapicerowanych. Takie warianty również mogą nam wiele zaoferować. Przede wszystkim sofa z niewidocznymi nóżkami będzie bardziej stabilna. Sprawdzi się zatem idealnie przy dzieciach czy w sytuacji, gdy z zestawu na co dzień korzysta przynajmniej kilka osób. Modele z tego typu podpórkami nie uszkadzają także naszej posadzki. Ciężar mebla rozkłada się równomiernie, dlatego też nawet po kilku latach stania w jednym miejscu, na naszej podłodze nie powinniśmy zauważyć nieestetycznych wgnieceń od nóżek. Jeśli natomiast chodzi o minusy, sofa czy narożnik bez widocznych nóżek może wyglądać nieco bardziej topornie. 

Widoczne czy niewidoczne – oto jest pytanie!

Na jakie nóżki najlepiej się zatem zdecydować? Jeśli zależy nam na optycznym wysmukleniu wnętrza oraz dodaniu mu walorów wizualnych, warto przemyśleć widoczne wysokie podpórki zestawu wypoczynkowego. Gdy posiadamy ogrzewanie podłogowe, takie rozwiązanie jest natomiast wręcz wskazane. W przypadku sofy lub narożnika bez widocznych nóżek musimy zachować natomiast pewną równowagę. Pozostałe elementy wyposażenia powinny być nieco lżejsze i dodawać lekkości całej aranżacji.