Z czym kojarzy się nam głównie aranżacja salonu? Oczywiście z doborem odpowiednich mebli, dodatków czy akcesoriów, malowaniem ścian oraz układaniem posadzki. Czasem nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jak duże znaczenie ma chociażby układ poszczególnych elementów wyposażenia. Aby bowiem np. nasz zestaw wypoczynkowy stał się funkcjonalny i użyteczny, należy zadbać o jego odpowiednie rozmieszczenie. Jaka odległość TV od kanapy będzie zatem najlepsza? O ile centymetrów należy oddalić sofę od kominka, kaloryfera, okna czy ściany? Te i inne podobne zagadnienia poruszymy w dzisiejszym artykule. Sprawdź, jeśli jesteś zainteresowany!

Odległość kanapy od TV oraz innych elementów – dlaczego jest to takie ważne?

Zacznijmy od tego, dlaczego tak duże znaczenie ma odpowiednie rozplanowanie przestrzeni w salonie. W pierwszej kolejności chodzi tutaj oczywiście o nasze bezpieczeństwo. Odległość telewizora od sofy będzie pełniła funkcję ochrony naszych oczu. W przypadku źródeł ciepła zapobiegniemy niebezpiecznemu pożarowi czy zniszczeniu zestawu wypoczynkowego. Odległość od ściany czy chociażby stolika kawowego będzie natomiast odpowiadała za nasz ogólny komfort oraz funkcjonalność całego wnętrza. Planując swoje pomieszczenie, musimy zatem myśleć nie tylko o względach estetycznych. Te w niektórych przypadkach powinny nawet zejść na drugi plan, a ich miejsce zająć kwestie związane z bezpieczeństwem. 

Odległość kanapy od telewizora i jego usytuowanie – poznaj najważniejsze zasady

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka odległość telewizora od kanapy będzie najlepsza, warto poruszyć jeszcze kilka innych kwestii. Podjęcie decyzji, gdzie ma znaleźć się nasz odbiornik, wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Musimy bowiem w pierwszej kolejności określić, jak przebiegają główne ciągi komunikacyjne w salonie. Telewizor powinien bowiem stanąć w takim miejscu, aby jak najrzadziej przechodziła koło niego pozostała część domowników. Nikt nie chce przecież, by seans filmowy cały czas był zakłócany przez krzątanie się innych osób po pomieszczeniu. Ogromne znaczenie mają także źródła światła, takie jak okna czy lampy. Odbijające się od ekranu promienie również mogą zakłócić nasz relaks przed telewizorem. Do tego dochodzą jeszcze kwestie związane z wysokością, na jakiej zawiśnie odbiornik. Szacuje się bowiem, że telewizor powinien znajdować się maksymalnie 30-40° powyżej linii naszego wzroku. 

Planując wnętrze, musimy zatem myśleć na wielu płaszczyznach. Znalezienie odpowiedniego miejsca na telewizor nie jest bowiem tak łatwe, jakby się nam mogło wydawać. 

Odpowiednia odległość sofy od pozostałych elementów wyposażenia – dlaczego to takie ważne?Źródło: https://puszman.com/riga-sofa/

Odległość tv od sofy – jak ją wyliczyć, w zależności od rodzaju ekranu?

Aby określić, jaka odległość sofy od telewizora będzie najlepsza, należy wiedzieć, z jakim rodzajem ekranu mamy do czynienia. Nieco inne zasady odnoszą się bowiem do tzw. starych baniaków, a inne do nowoczesnych odbiorników. Można w skrócie powiedzieć, że im nowszy i większy telewizor, tym prawidłowa odległość sofy od tv nieco maleje. Lepiej jednak poznać konkrety, do których właśnie będziemy przechodzić. 

Odległość sofy od telewizora starej generacji

Telewizory starej generacji, czyli tzw. baniaki, to dla wielu z nas już przeżytek. Znajdziemy jednak zapewne jeszcze kilka mieszkań, w których gości właśnie taki odbiornik. Jak bardzo powinien być on oddalony od sofy czy narożnika? W tym przypadku przyjmuje się, że należy umieścić go w odległości 10 razy większej, niż jego przekątna. Najlepiej posłużyć się tutaj oczywiście przykładem. Gdy nasz baniak ma 21 cali, minimalna odległość sofy od telewizora będzie wynosiła aż 2,1 m. Wzór można zatem zapisać w następującej postaci:

przekątna ekranu (w calach) x 10 = minimalna odległość od zestawu wypoczynkowego

Odległość sofy od tv HD i Full HD

Teraz przejdźmy do nowocześniejszych odbiorników. Telewizory HD i Full HD można obecnie uznać za najpopularniejszy rodzaj sprzętu elektronicznego. Jak daleko od sofy powinien znaleźć się taki ekran? W tym przypadku przelicznik jest zdecydowanie mniejszy. Szacuje się bowiem, że na każdy cal powinno przypadać ok. 4-4,5 cm. Uznajmy jednak za prawidłową wartość 4,5 cm. Wzór, dzięki któremu obliczymy, gdzie umieścić telewizor, można zatem zapisać jako:

przekątna ekranu HD lub Full HD (w calach) x 4,5 cm = minimalna odległość od zestawu wypoczynkowego.

Oczywiście tutaj również pokażemy to na przykładzie. Przyjmijmy, że nasz telewizor ma 60 cali. Prawidłowa odległość ekranu od sofy będzie zatem wynosiła 2,7 m. To nieco więcej, niż w pierwszym przypadku, jednak zauważmy, że nasz ekran jest teraz prawie 3 razy większy. 

Jaka odległość kanapy od telewizora 4K?

Na koniec zostały nam do omówienia telewizory 4K. Jakie wartości będą najlepsze w tym przypadku? Jak się można domyśleć, przelicznik znowu nieco zmaleje. Na każdy cal powinna bowiem przypadać odległość ok. 2,1 cm, czyli

przekątna ekranu 4K (w calach) x 2,1 cm = minimalna odległość od zestawu wypoczynkowego.

Jeśli zatem w naszym salonie ma znaleźć się telewizor 4K o przekątnej 60 cali, należy oddalić go od sofy już tylko o 1,26 m. Co ciekawe, aby móc dokładnie zobaczyć każdy możliwy szczegół, ekran tego typu nie powinien znajdować się dalej niż 2,7 m od odbiorcy (niezależnie od ilości cali). Ten aspekt również miejmy zatem na uwadze. 

Odległość sofy od kominka – o czym należy pamiętać?

Wyżej wymienione zasady dotyczące odległości telewizora od oczu odbiorcy nie są regulowane przez prawo. Można uznać je po prostu za porady ekspertów. Nieco inaczej będzie jednak w przypadku umiejscowienia zestawu wypoczynkowego oraz kominka. Tutaj wszelkie szczegóły znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Oczywiście wszelkie reguły są tam opisane bardzo szczegółowo. My nieco je streścimy. Według dokumentu kominek powinien stanąć w odległości nie mniejszej niż 60 cm od innych elementów wyposażenia. W przypadku sofy czy narożnika specjaliści rekomendują, aby wartość tę powiększyć o dodatkowe 20 cm. Będziemy mieć wtedy pewność, że naszemu zdrowiu oraz dobytkowi nic nie powinno zagrażać. Mimo 80 cm odległości zachowajmy dodatkowo rozsądek. Nigdy nie opuszczajmy na dłużej pomieszczenia, w którym kominek jest po prostu włączony czy podpalony. 

Odległość zestawu wypoczynkowego od kaloryfera – co w tym przypadku?

Sofa czy narożnik w większości wnętrz pełni funkcję osłony kaloryfera. Grzejniki, a w szczególności te starego typu, nie są bowiem zbyt atrakcyjne wizualnie. Czy jednak możemy zasłonić kaloryfer oparciem zestawu wypoczynkowego? Tak, ale musimy zachować ok. 10-centymetrowy odstęp od tych dwóch elementów. Dlaczego? Po pierwsze unikniemy w ten sposób odbarwienia tapicerki. Po drugie – zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Jak to możliwe? Ciepło będzie po prostu lepiej roznosiło się po całym pomieszczeniu. Jeśli zestaw wypoczynkowy wręcz dotykałby grzejnika, niestety we wnętrzu mogłaby cały czas panować zdecydowanie niższa temperatura. 

Czy istnieje coś takiego jak minimalna odległość sofy od okna?

A co z odległością zestawu wypoczynkowego od okna? Oczywiście jest kilka niepisanych zasad dotyczących tego zagadnienia. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy wszystkie przeszklenia będzie się dało w takiej sytuacji otworzyć. Oczywiście mamy tutaj głównie na myśli okno balkonowe czy prowadzące na taras. Dodatkowo pamiętajmy, że promienie słoneczne padające bezpośrednio na tapicerkę, mogą powodować jej blaknięcie. Jeśli zatem zależy nam na intensywnych barwach zestawu wypoczynkowego, pomyślmy, czy da się go oddalić od szyb. 

Odpowiednia odległość sofy od pozostałych elementów wyposażenia – dlaczego to takie ważne?Źródło: https://puszman.com/napoli-naroznik/

A co ze ścianą i innymi meblami?

Nadszedł czas na idealną odległość sofy od ściany oraz innych mebli. W tym pierwszym przypadku zasada jest dość prosta – jeśli zestaw wypoczynkowy ma stać idealnie pod nią, możemy dosunąć go nawet tak, aby oparcie stykało się ze ścianą. Pamiętajmy jednak, że w przypadku niektórych mechanizmów rozkładania nie możemy sobie na to pozwolić. Świetnym przykładem będzie tutaj system DL. Aby rozłożyć leżankę, musimy bowiem złożyć oparcie. Jeśli to będzie idealnie dosunięte do ściany, niestety nie będzie takiej możliwości a ciągłe przesuwanie mebla tam i z powrotem może uszkodzić naszą posadzkę. Sofę czy narożnik z mechanizmem DL należy zatem postawić kilka centymetrów przed ścianą, aby po prostu dało się rozłożyć mebel. W przypadku systemu rozkładania puma czy delfin nie powinniśmy mieć natomiast takich problemów i zestaw możemy dosunąć idealnie do ściany.

Nieco inaczej będzie wtedy, gdy między sofą a ścianą ma zostać zachowany ciąg komunikacyjny. Wtedy musimy te dwa elementy oddalić od siebie o ok. 1 metr. Dzięki temu poruszanie się po całym wnętrzu będzie niezwykle komfortowe.

A co w przypadku innych mebli, np. stołu czy stolika kawowego? Tutaj po raz kolejny musimy myśleć o swobodzie poruszania. Oczywiście nie oddalajmy blatu o 1 metr od zestawu wypoczynkowego. W końcu najczęściej jest on po to, by położyć na nim np. filiżankę kawy i móc w każdej chwili sięgnąć po nią z kanapy. Zostawmy zatem taki odstęp, aby kolokwialnie mówiąc, móc się jakoś przecisnąć między zestawem wypoczynkowym a stolikiem. 

Na koniec trochę rozrywki, czyli odległość soundbara od telewizora i sofy!

Na koniec zostawiliśmy zdecydowanie najprzyjemniejsze zagadnienie, czyli jaka powinna być odległość soundbara od telewizora oraz sofy. W tym przypadku, aby zapewnić sobie maksymalny komfort oraz wysoką jakość dźwięku, możemy zdecydować się na dwa podstawowe rozwiązania. Pierwsze z nich to zamontowanie sprzętu pod tv, jednak na wysokości linii oczu osoby siedzącej na sofie. Wtedy “centrum dźwięku” będzie znajdowało się idealnie na wysokości naszych uszów. Jeśli natomiast nasz telewizor stoi na szafce RTV, soundbar powinien również na niej znaleźć swoje miejsce. Należy tylko dodatkowo wysunąć go maksymalnie w przód, tak aby nic nie zakłócało dźwięku. 

Planując swoje wnętrze, starajmy się zatem myśleć nie tylko o względach estetycznych, ale także i funkcjonalności całego pomieszczenia.