Komfortowe meble tapicerowane, na których spędzamy większość czasu w ciągu dnia, to podstawa udanego wypoczynku oraz relaksu. Aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do regeneracji, należy oczywiście pamiętać o wybraniu dobrego wypełniania, które pomoże nam utrzymać prawidłową postawę ciała oraz zadba o nasz kręgosłup. We wnętrzu sof oraz narożników najczęściej umieszcza się piankę wysokoelastyczną lub sprężyny, na których dzisiaj się skupimy. Postaramy się bowiem podpowiedzieć, jakie są ich rodzaje, czym się charakteryzują oraz jakie będą najlepsze! Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie sprężyny w kanapie do spania wybrać, ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Miłej lektury!

Sprężyny w kanapie czy narożniku – dlaczego występują w większości modeli?

Obecnie sprężyny znajdziemy niemalże w każdym zestawie wypoczynkowym. Niekiedy występują solo, jednak w większości przypadków stanowią uzupełnienie pianki wysokoelastycznej. Producenci chętnie korzystają z takiego rozwiązania z przynajmniej kilku niezwykle ważnych powodów. Jakich?

Gwarancja wysokiego komfortu

Kupując narożnik czy sofę wypełnioną sprężynami, możemy przede wszystkim liczyć na wysoki komfort użytkowania. Taki materiał jest bowiem gwarancją jakości oraz wspaniałego wypoczynku. Siedzisko staje się dzięki niemu lekko twarde, jednak nie powinna być to dla nikogo przeszkoda. Właśnie takie warunki są najlepsze dla naszego ciała oraz kręgosłupa. Sprężyny są wręcz elementem obowiązkowym, jeśli decydujemy się na model z funkcją spania. Zapadanie się na leżance nigdy nie będzie bowiem dobre dla jakości naszego snu. Lepiej zatem zdecydować się na sprężyny, niż później budzić się całym obolałym. 

Nie dla odkształceń i zniszczeń

Sprężyny jako materiał wypełnieniowy polecane są głównie ze względu na ich trwałość. Zestaw wypoczynkowy wyposażony w takie elementy, będzie służył nam przynajmniej przez kilka kolejnych lat. Siedzisko i oparcie wzbogacone o sprężyny jest bowiem odporne na odkształcenia oraz zniszczenia. Sofa czy narożnik nie będą zatem “wygniecione” w miejscach, na których siedzimy czy leżymy najczęściej. Jest to bowiem materiał wysokoelastyczny, który zawsze wraca do swojej pierwotnej pozycji. 

rodzaje sprężyn w narożnikuŹródło: https://puszman.com/savoy-naroznik/

Odpowiednia amortyzacja

Zestawy wypoczynkowe z funkcją spania najczęściej zastępują nam dwuosobowe łóżko. Jak wiadomo, w klasycznych materacach znajdziemy właśnie sprężyny. Materiał ten bardzo dobrze amortyzuje nasze ruchy i sprawia, że osoba leżąca obok nie jest w stanie ich odczuć. Tak samo jest właśnie w przypadku wysuwanej leżanki. Jeśli znajdziemy w niej sprężyny, możemy być niemalże pewni, że podczas snu nic nam nie przeszkodzi. 

Sofa i narożnik rozkładany – sprężyny kieszeniowe, bonell czy faliste?

Sprężyny stosowane w przemyśle meblowym występują pod kilkoma postaciami. Obecnie możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje tego wypełniania. W narożnikach i sofach znajdziemy sprężyny faliste, bonellowe oraz kieszeniowe. Oczywiście większości z nas może wydawać się, że nie ma większego znaczenia, które z nich wybierzemy. Okazuje się jednak, że pomiędzy każdym z rodzajów możemy zauważyć znaczące różnice. Przed zakupem zestawu wypoczynkowego, warto zatem dowiedzieć się, czym charakteryzuje się każdy z nich. 

Sprężyny faliste w sofach i narożnikach – jakie mają zalety i wady?

Sprężyny faliste to jeden z najpopularniejszych rodzajów wypełnienia. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta i mało skomplikowana. Pojedynczy element jest bowiem dość długi i posiada charakterystyczne zagięcia, przypominające swoim wyglądem sinusoidy lub po prostu fale. Po połączeniu kilku sprężyn zyskujemy siatkę, którą najczęściej nakłada się na piankę tapicerską. Dzięki temu wypełnienie jest trwałe, odporne na zniszczenia oraz odkształcenia. Jakości sprężyn falistych nie da się ocenić odgórnie. Wszystko zależy bowiem od producenta oraz materiałów, z jakich zostały wykonane. Co ciekawe, mimo iż takie wypełnienie jest bardzo popularne, znajdą się osoby, które za nim nie przepadają. W sieci można bowiem znaleźć opinie, że nie są to zbyt komfortowe sprężyny. Jak jednak wiadomo, każdy z nas ma inne odczucia, preferencje oraz oczekiwania, więc po raz kolejny lepiej nie generalizować. 

Porada: wybierając zestawy wypoczynkowe ze sprężynami falistymi, zaufajmy sprawdzonym i doświadczonym producentom. Ze słabej jakości wypełnienia niestety nigdy nie będziemy zadowoleni. 

sprężyny w sofieŹródło: https://puszman.com/adele-sofa/ 

Wypełnienie sprężynowe typu bonell – na co możemy liczyć?

Sprężyny bonellowe to bardzo ciekawy i funkcjonalny rodzaj wypełnienia. W tym przypadku pojedyncze elementy przypominają swoim wyglądem klepsydrę. Każdy z nich ustawiany jest obok siebie, a następnie łączony specjalnym drutem. Dzięki temu zyskujemy całą siatkę sprężyn, które pracują pod naporem naszego ciała. Im większy docisk, tym też materiał posiada większy opór. Takie wypełnienie polecane jest niemalże dla każdego i co ciekawe, komfort nie będzie tutaj zależny np. od masy naszego ciała. Zestaw wypoczynkowy nie będzie się również niszczył ani odkształcał – siatka pracuje bowiem cały czas. Kupując sofę czy narożnik, możemy spotkać się zarówno z samymi sprężynami bonellowymi, jak i uzupełnionymi o faliste czy piankę wysokoelastyczną. Obecnie takie rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością. 

Sprężyny kieszeniowe – co nam dają?

Sprężyny kieszeniowe to rozwiązanie, które najczęściej stosuje się w materacach. Możemy jednak niekiedy spotkać się z nimi również w narożnikach czy sofach. Jak wyglądają? We wnętrzu zestawu znajdują się po prostu pojedyncze kieszonki. W każdej z nich umieszczona jest sprężyna. Siadając na takim wypełnieniu, odczujemy zatem, że siedzisko ugina się wyłącznie w jednym miejscu. Mimo to nie musimy obawiać się, że zestaw straci swoją jakość oraz wygląd. Sprężyny szybko powracają bowiem do swojej pierwotnej pozycji. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe, jeśli z sofy czy narożnika korzystają jednocześnie osoby o różnej wadze. 

Szukasz wygodnego, ale także i designerskiego zestawu wypoczynkowego? Zastanawiasz się, czy widoczne nóżki to dobre rozwiązanie? Sprawdź nasz artykuł https://puszman.com/nozki-zestawu-wypoczynkowego-widoczne-czy-nie/!

Które sprężyny wybrać?

Teraz zapewne większość z nas zastanawia się, które wypełnienie będzie najlepszym rozwiązaniem. W przypadku narożnika czy sofy z funkcją spania rekomendujemy sprężyny faliste oraz bonellowe. To właśnie one uważane są za niezwykle wygodne i komfortowe. Podczas wypoczynku z pewnością nie będziemy odczuwali ich obecności, np. poprzez wbijanie się poszczególnych elementów w różne części ciała. Leżanki konstruowane są bowiem tak, aby nasz relaks był prawdziwą przyjemnością. 

rodzaje sprężyn wypełnieniowychŹródło: https://puszman.com/stille-naroznik/ 

Czy zestaw wypoczynkowy wypełniony sprężynami często się psuje?

Część z nas pamięta jeszcze z dawnych lat zestawy wypoczynkowe wypełnione sprężynami. Wszelkie łóżka czy wersalki wypełnione takimi materiałami wcale nie należały wtedy do komfortowych i bardzo często ulegały zniszczeniu. Po kilku latach użytkowania, sprężyny po prostu zaczynały się przesuwać, a nawet i przebijać się przez tapicerkę. Obecnie w narożnikach i sofach stosowane są jednak bardzo zaawansowane oraz nowoczesne rozwiązania, dlatego też możemy spać spokojnie. Sprężyny nie będą się przesuwać, a cały zestaw wypoczynkowy zachowa swoją funkcjonalność na długi czas. Jeśli zatem do tej pory ktoś obawiał się takiego wypełnienia, może od teraz rozpocząć poszukiwania idealnego narożnika czy sofy wzbogaconej o te małe, a jakże praktyczne elementy. 

Czy o narożnik lub sofę ze sprężynami musimy jakoś dodatkowo dbać?

Osoby, które planują zakup zestawu wypoczynkowego wypełnionego sprężynami, bardzo często dopytują również, czy o taki mebel należy dbać w jakiś szczególny sposób. Odpowiedź brzmi “zdecydowanie nie”. Narożnik czy sofę wystarczy po prostu prawidłowo użytkować. Jeśli posiadamy dzieci, starajmy się, aby te nie skakały po siedzisku. Sprężyny są odporne na uszkodzenia, jednak przy dużym i intensywnym naporze, może obniżyć się ich jakość. Przez to zestaw posłuży nam nieco krócej.

Zakup zestawu wypoczynkowego wypełnionego sprężynami to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na komforcie oraz wysokiej jakości. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto przejść się do sklepu stacjonarnego, aby przetestować sposób działania każdego z rodzajów wypełnienia. Niezawodne mogą okazać się również opinie znajomych czy członków rodziny, którzy posiadają już tego typu zestawy. Wtedy będziemy mieć pewność, że dany model spełni wszelkie nasze oczekiwania.