1. Nie wolno wnosić mebli bez opakowania! Zakupiony mebel należy rozpakować dopiero po wniesieniu do pomieszczenia docelowego. W celu uniknięcia uszkodzenia pokrowca i elementów ozdobnych, zaleca się ostrożne rozpakowywanie mebla, bez użycia ostrych narzędzi (taśmy klejące odklejać ręcznie).
 2. W trakcie odbioru mebla tapicerowanego prosimy o dokładne sprawdzenie czy nie występują zarysowania, przetarcia, pęknięcia, przecięcia lub inne uszkodzenia struktury tkaniny, a także uszkodzenia elementów konstrukcyjnych i ozdobnych. Zaleca się sprawdzenie kompletności mebla, tzn. czy został on dostarczony zgodnie ze złożonym zamówieniem.
 3. W przypadku stwierdzenia niezgodności lub uszkodzeń mechanicznych, przy rozpakowaniu mebla, należy zachować oryginalne opakowanie Producenta do czasu przyjazdu serwisu Producenta i oceny przyczyn powstania uszkodzeń mechanicznych.
 4. W przypadku mebli modułowych konieczne jest samodzielne złożenie poszczególnych elementów poprzez połączenie łączników, zgodnie z instrukcją załączoną do mebla.
 5. Przed rozpoczęciem montażu nóżek należy dokładnie zapoznać się z załączoną instrukcją.
 6. W meblach posiadających funkcję spania prosimy o usunięcie zabezpieczenia zgodnie z załączoną instrukcją.
 7. Przed rozpoczęciem użytkowania produkt tapicerski należy wypoziomować, tzn. zapewnić równe podłoże.
 8. Każde budzące wątpliwości działanie elementów ruchomych, takich jak: funkcja spania,  podłokietniki, zagłówki, należy bezzwłocznie zgłosić Sprzedawcy.
 9. W wyniku transportu i magazynowania, po rozpakowaniu mebla, mogą wystąpić nieregularne fałdy i zagniecenia tkaniny obiciowej na meblu. Cofnięcie tego efektu następuje zwykle w ciągu kliku dni po rozpakowaniu. Przyspieszenie procesu usuwania odkształceń elementów miękkich można uzyskać poprzez ręczne uformowanie poduch, podłokietników i siedzisk.
 10. Należy zapewnić właściwe warunki w pomieszczeniach, w których produkt jest eksploatowany lub przechowywany, tj. temperatury od +15°C do +30°C, wilgotności od 40% do 70%. Odległość produktu od czynnych źródeł ciepła nie powinna być mniejsza niż 1 metr. W celu uniknięcia procesu płowienia tkaniny obiciowej, należy unikać eksponowania mebla na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 1. Meble tapicerowane mogą różnić się miękkością siedzisk. Wyczuwalna różnica twardości siedzeń z funkcją spania i bez funkcji jest spowodowana specyfiką konstrukcji mebla i podyktowana względami technicznymi.  Jest to związane z naturalnymi właściwościami materiałów wykorzystywanych jako wypełnienie, tj. gęstością pianki tapicerskiej, elastycznością sprężyn metalowych i pasów tapicerskich. Należy zwrócić uwagę, iż twardsze siedziska charakterystyczne są dla mebli posiadających funkcję spania. Nierównomierne użytkowanie mebla może również przyczynić się do powstawania różnic w twardości siedzisk, oparć i podłokietników. Jest to zjawisko normalne, uwarunkowane miejscowo intensywniejszym użytkowaniem.
 2. Mebel należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bezwzględnie zabrania się siadania lub stawania na zagłówkach i podłokietnikach oraz krawędziach oparć, gdyż elementy, których funkcją jest zapewnienie komfortowego oparcia głowy lub ramion, nie są w stanie wytrzymać ciężaru człowieka.
 3. W pojemniku na pościel nie należy przechowywać większej ilości pościeli niż wynosi jego objętość, nie należy też przechowywać w nim ciężkich przedmiotów, gdyż nie jest on do tego przystosowany.
 4. Nie należy narazić mebla na mocne, punktowe napięcia, ponieważ może to spowodować rozejście lub rozdarcie się pokrowca.
 5. Zgodnie z zaleceniami Producenta, meble z funkcją spania posiadające wbudowany mechanizm rozkładania, są zaprojektowane i przeznaczone do spania okazjonalnego, nie zastępują mebli sypialnych.
 6. Wybarwienia elementów drewnianych, tzn. nóżek, mogą odbiegać od przedstawionych na zdjęciach. Jest to naturalna cecha związana z różnorodnością struktury, usłojenia i koloru drewna. Dlatego, zwracamy uwagę na możliwość wystąpienia różnic w odcieniach bejcy, szczególnie przy zamówieniu kolejnego mebla do zestawu.
 7. W przypadku domawiania kolejnych wyrobów zastrzegamy, że mogą wystąpić różnice wzoru, odcieni tkanin i skór.
 8. W przypadku tapicerowania mebla tkaniną wzorzystą dopuszczalne jest tak zwane “niespasowanie wzoru”.
 9. Należy pamiętać, że meble pokryta jasnym pokrowcem, narażone są na zafarbowanie przez inne tekstylia, szczególnie przez odzież (np. tkaninę typu jeans). Jest to wada tkaniny odzieżowej, a nie pokrowca!
 10. Podczas użytkowania mebli z funkcją spania, pod spodem mebla lub w pojemniku na pościel może się pojawić metalowy pył, należy go usunąć odkurzając lub wycierając ściereczką. Metalowe mechanizmy, podnośniki, wózki i inne mechanizmy funkcji spania wymagają okresowego smarowania wazeliną techniczną, co pozwoli wyeliminować pojawiające się skrzypienie i nadmierne zużycie elementów ruchomych.
 11. Zmiany miękkości poduch oparciowych i siedziskowych, marszczenia i fałdowanie pokrowca wynikają z normalnego użytkowania i nie są to wady wyrobu. Przy tzw. tapicerce swobodnej pofałdowania są zamierzonym efektem kompozycji, więc powstawanie fałd w pokryciu jest zjawiskiem charakterystycznym i nie oznacza wad jakościowych. Im większa powierzchnia siedzisk i oparć, tym większa tendencja do marszczenia i powstawania fałd. Wskazane jest ręczne wygładzenie powierzchni mebla po dłuższym użytkowania. Podczas przestawiania mebla nie należy trzymać za obicie lub jego elementy, gdyż może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia czy rozerwanie pokrowca. Meble lub elementy zestawu należy przenosić chwytając od spodu za sztywne elementy konstrukcji nośnej. Mebla nie należy przesuwać , ponieważ niezabezpieczone krawędzie stopek mogą nieodwracalnie uszkodzić podłogę lub wyszczerbić się wzdłuż słoja (w przypadku drewnianych).
 12. Mebli tapicerowanych nie należy użytkować tylko w jednym miejscu, lecz zamiennie na całej powierzchni siedzisk, aby uniknąć różnic w wyglądzie całego zestawu. Zapobiega to powstawaniu miejscowych wygnieceń i przymarszczeń pokrowców oraz efektu różnicy odcieni na powierzchni tkaniny, tzw. cieniowania i wybłyszczenia.
 13. Cechą charakterystyczną wielu tkanin obiciowych (szenilowych, poliestrowych, wełnianych lub filcowych), jest zjawisko tzw. pillingu, czyli mechacenia się tkaniny i tworzenia grudek na jej powierzchni, które powstają pod wpływem obcych włókien pochodzących np. z odzieży, pledów itp. Nie jest to wada tkaniny obiciowej tylko normalne zjawisko, które można usunąć używając golarki do tkanin.
 14. Niektóre tkaniny obiciowe mienią się i cieniują w zależności od kąta padania światła. Jest to cecha charakterystyczna tego typu tkanin i powstające złudzenie różnicy odcieni nie jest wadą a cechą własną tego typu tkaniny.
 15. Prezentowane w naszej ofercie wymiary mebli podane są w centymetrach i mogą różnić się od rzeczywistych do: +/- 3%.

Wyżej opisane zjawiska, zawarte w punktach 1-16, nie stanowią wady i nie podlegają reklamacji.

 1. W przypadku wymiany produktu w okresie gwarancyjnym Producent zastrzega prawo do wprowadzenia zmian technologicznych, tj. wymiarów produktu, materiałów stosowanych do produkcji, elementów ozdobnych i ruchomych, funkcji spania, wynikających z konieczności wyeliminowania wad produktu.

Ogólne zasady pielęgnacji i konserwacji stosowane do tkanin obiciowych stosowanych do mebli tapicerowanych. Stosowanie i przestrzeganie kilku prostych wskazówek pozwoli przedłużyć żywotność Państwa mebli i zapewni satysfakcję z ich użytkowania.

 1. Należy zapobiegać pozostawaniu na powierzchni tkaniny brudu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Zaleca się czyszczenie mebla raz w tygodniu, używając miękkiej końcówki odkurzacza przeznaczonej do mebli lub ręcznie za pomocą miękkiej szczotki. Jednocześnie, należy unikać nadmiernego tarcia oraz odkurzania na wysokim poziomie mocy (powyżej 60W), aby nie uszkodzić włókien tkaniny. Elementy mebla, które można ściągnąć doradza się delikatnie wytrzepać, najlepiej na świeżym powietrzu.
 2. Tkaniny, które na swojej powierzchni posiadają włos – szenil, welur, flok wymagają regularnego rozczesywania za pomocą miękkiej szczotki. Zabieg ten pozwoli uniknąć zjawiska ugniatania się włosa na powierzchni tkaniny, szczególnie w miejscach intensywnego użytkowania. Włos zachowa swoją sprężystość, a tkanina delikatny charakter.
 3. W przypadku pojawienia się tłustych i mokrych plam należy użyć bibuły lub papierowego ręcznika a następnie czystej, wilgotnej i miękkiej gąbki, aby plama szybko się wchłonęła. W przeciwnym wypadku zabrudzenie może wniknąć w głąb włókien tkaniny, uniemożliwiając skuteczne jej wyczyszczenie. Dopiero potem można przystąpić do odplamiania, stosując letnią wodę i neutralny środek czyszczący przeznaczony do prania ręcznego. Zabrudzoną powierzchnię należy czyścić delikatnymi, kolistymi ruchami w kierunku od zewnątrz do środka, unikając energicznego pocierania mokrego włosa. Po usunięciu plamy tkaninę należy pozostawić do osuszenia w temperaturze pokojowej. Jeśli to konieczne, czynność powtórzyć, poszerzając czyszczony obszar dookoła zaplamionego miejsca w celu zredukowania efektu kolistego środka. Wyschniętą powierzchnię należy wyszczotkować.
 4. Przed przystąpieniem do czyszczenia mebla należy sprawdzić w jaki sposób czyszczona powierzchnia reaguje na działanie środka chemicznego poprzez nałożenie go na niewidoczną, niewielką część mebla. Tym sposobem unikniemy uszkodzenia tkaniny, jej odbarwienia, bądź innych, widocznych zniekształceń powstałych w efekcie zbyt agresywnego działania środka.
 5. Meble, które posiadają zdejmowany pokrowiec można prać na lewej stronie z zapiętym zamkiem błyskawicznym (ustawić program do prania wełny) lub czyścić chemicznie zgodnie z symboliką umieszczoną na etykiecie. Zgodnie z zaleceniami producentów tkanin nie należy używać wybielaczy, środków żrących ani zmiękczających, a także unikać prania pokrycia z innymi materiałami.
 6. Przed suszeniem wilgotne pokrowce należy równomiernie rozciągnąć w obie strony.
 7. W przypadku modeli ze zdejmowanymi pokrowcami na poduszkach oparciowych, siedziskowych bądź ozdobnych w efekcie prania może nastąpić odbarwienie tkaniny, powodujące rozbieżności odcieni pomiędzy korpusem tapicerowanym na stałe a poduszkami.
 8. Meble tapicerowane na stałe tracą możliwość prania na mokro, dlatego zaleca się wykonanie usługi przez firmę specjalizującą się w czyszczeniu tapicerek.
 9. Nie należy używać żelazka na zewnętrznej stronie tkaniny. Punktowe zagniecenia można usunąć za pomocą parownicy do tkanin.
 10. Ważne jest, aby chronić powierzchnię mebla przed zwierzętami domowymi w celu uniknięcia bezpowrotnego uszkodzenia struktury tkaniny obiciowej.
 11. Należy zwrócić uwagę, iż przykrywanie tkanin szenilowych, poliestrowych z domieszką włókien naturalnych lub wełnianych narzutami z włosem, może się przyczynić do powstawania zjawiska pillingu, będącego efektem łączenia włókien obcych z włóknami tkaniny obiciowej. Efekt pillingu można łatwo usunąć przez zastosowanie golarki do tkanin.

Uwaga: Do czyszczeni tkanin obiciowych należy używać wyłącznie środków czyszczących rozpuszczalnych w wodzie. Nie wolno stosować roztworów zawierających ropę naftową lub alkohol, np. chloroetylen lub terpentynę.

 1. Rutynowo (np. co tydzień) odkurzać przy pomocy suchej czystej ściereczki lub odkurzacza z miękką szczotką.
 2. Plamy z rozlanych płynów, jak najszybciej wycierać suchą, czystą szmatką (unikać pozostawiania plamy na powierzchni).
 3. Do usunięcia plamy, która przywarła do powierzchni można użyć miękkiej szczotki.
 4. Unikać drapania i nadmiernego tarcia podczas czyszczenia.
 5. Plamy, które pozostały na powierzchni można przetrzeć delikatnie wilgotną szmatką (nie mokrą), po przetarciu wytrzeć czystą, suchą ściereczką.
 6. Nie suszyć przy pomocy źródeł ciepła (grzejnik, suszarka, żelazko itp.) – należy pozostawić mebel do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Nie przykrywać zawilgoconej powierzchni mebla, gdyż może to doprowadzić do zbutwienia.
 7. Nie czyścić na mokro przy pomocy maszyn piorących.
 8. Nie czyścić na sucho przy pomocy maszyn piorących, czyszczących.
 9. Nie używać żadnych środków czyszczących (proszków, płynów i żeli piorących, proszków ściernych, past czyszczących itp.), gdyż doprowadzi to do łuszczenia się ekoskóry.
 10. Nie narażać ekoskóry na nadmierne zwilżenie.