Aranżując salon w stylu skandynawskim czy każde inne pomieszczenie znajdujące się w naszym mieszkaniu, cały czas staramy się, aby wnętrze było funkcjonalne oraz użyteczne. Wszelkie elementy wyposażenia powinny być zatem ustawione tak, aby zachować np. odpowiednią ilość przejścia. Co ciekawe, w przypadku sofy, w zdecydowanej większości projektów mebel ten trafia pod ścianę. Jest to bardzo dobre i wręcz uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu salon staje się przestronny oraz stylowy. Niestety w przypadku pomieszczeń ze skosami możemy mieć kłopot z wybraniem odpowiedniego miejsca dla zestawu wypoczynkowego. Umieszczenie go tuż przy ścianie niejednokrotnie okazuje się bowiem niemożliwe. Co zatem zrobić? Gdzie usytuować sofę? Sprawdź nasz poradnik!

Sofa a pomieszczenie ze skosami – jak znaleźć dla niej miejsce?

Pomieszczenie ze skosami zawsze ma swój niepowtarzalny urok. Takie wnętrze jest niezwykle stylowe, przytulne i pełne niebywałego charakteru. Niestety jego dobre rozplanowanie potrafi przysporzyć wiele problemów, nawet osobom, które na co dzień zajmują się aranżacją mieszkań. Warto jednak pamiętać, że chcieć to móc. Jeśli zatem podejdziemy do takiego pomieszczenia racjonalnie, z pewnością uda się nam znaleźć idealne rozwiązanie. Wystarczy jedynie brać pod uwagę kilka niezwykle ważnych porad oraz wskazówek. Zacznijmy jednak od tego, gdzie umieścić sofę. To przecież właśnie zestaw wypoczynkowy uważany jest za serce salonu. Gdzie zatem znaleźć miejsce dla naszej sofy, jeśli mamy do czynienia z dużą ilością skosów we wnętrzu?

sofa miloŹródło: https://puszman.com/milo-sofa/

Wzdłuż ściany

Wnętrza ze skosami można podzielić na kilka rodzajów. W niektórych przypadkach będziemy mieli bowiem do czynienia wyłącznie z jedną ścianą usytuowaną pod kątem mniejszym niż 90 stopni w stosunku do podłogi, w innych natomiast niemalże każda z nich będzie tworzyła niezbyt komfortowy dla nas skos. Jeśli zatem chociaż jedna ze ścian naszego salonu jest prosta, warto właśnie do niej dosunąć naszą sofę. Dlaczego? Przede wszystkim zyskamy sporą ilość miejsca oraz unikniemy sytuacji, kiedy to znajdująca się pod kątem ściana będzie utrudniała nam wypoczynek. Dodatkowo pamiętajmy, że pod skosem o wiele łatwiej umieścić inny mebel np. regał, który możemy niemalże całkowicie dopasować do specyfiki danego wnętrza. Z zestawem wypoczynkowym nie mamy już natomiast aż takiego komfortu. 

Kilka centymetrów od ściany skośnej

W przypadku skosów, warto również brać pod uwagę możliwość umieszczenia sofy kilkanaście centymetrów przed pochyloną ścianą. Co nam da takie rozwiązanie? Nie będziemy musieli się w ten sposób martwić, że podczas wstawania z siedziska niechcący uderzymy głową w skos. Dodatkowo pomieszczenie stanie się niezwykle ciekawe i pełne uroku. Przy takim usytuowaniu sofy pojawia się jednak jeden dość duży problem. Między plecami zestawu wypoczynkowego a ścianą powstanie nam pusta przestrzeń. Co z nią zrobić? Najlepiej zostawić właśnie taką lukę. Stracimy co prawda kilka centymetrów kwadratowych, jednak w pomieszczeniach ze skosami wielokrotnie musimy się z tym liczyć. Czasem bowiem niemożliwe jest zaaranżowanie każdej wnęki. Jeśli jednak widzimy, że przestrzeń ta jest dość spora, warto ustawić w takim miejscu np. ozdobne pudła, w których schowamy wszelkie przedmioty codziennego użytku. 

Na środku pomieszczenia

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz sofa często znajduje swoje miejsce na środku pomieszczenia. W przypadku mieszkań ze skosami takie rozwiązanie wydaje się najbardziej rozsądne. Zestaw wypoczynkowy nie jest w ten sposób niczym ograniczony, a my zapewniamy sobie pełną swobodę. Decydując się na takie rozmieszczenie, warto jednak pamiętać o gabarytach salonu oraz mebli tapicerowanych. Jeśli mamy do czynienia z dość ciasnym pomieszczeniem, zdecydujmy się na lekką i prostą formę sofy. Nie chcemy przecież jeszcze bardziej przytłoczyć wnętrza, które z reguły sprawia wrażenie mniejszego, niż jest w rzeczywistości. 

Szukasz nowego zestawu wypoczynkowego? Sprawdź artykuł “Narożnik w stylu nowoczesnym – minimalizm czy awangarda?

W kącie

Zestaw wypoczynkowy możemy umieścić również w kącie naszego pomieszczenia ze skosami. W takim przypadku wybierzmy jednak np. dwie mniejsze sofy lub klasyczny narożnik. Zyskamy w ten sposób dużą ilość miejsc siedzących oraz funkcjonalnie zagospodarujemy kąt naszego pomieszczenia. Nie starajmy się jednak znaleźć właśnie takiego miejsca “na siłę”. Tego typu aranżacja uda się wyłącznie wtedy, gdy róg pomieszczenia jest dość duży i nie znajduje się w nim bardzo niski skos. 

O czym pamiętać, wybierając miejsce dla sofy?

Wyżej wymienione miejsca, w których możemy umieścić sofę to oczywiście tylko wybrane przykłady. Dużo zależy bowiem od metrażu oraz specyfiki wnętrza. Nie da się zatem wskazać rozwiązań, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Będąc właścicielem takiego pokoju czy też mieszkania, musimy postarać się znaleźć układ, który najlepiej wpisze się w nasz gust oraz pomieszczenie. Szukając miejsca na zestaw wypoczynkowy, warto zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które teraz postaramy się pokrótce omówić. 

sofa ComoŹródło: https://puszman.com/como-sofa/

Odpowiednia wysokość sufitu

Skos, który znajdziemy w swoim wnętrzu, może przyjmować różne formy. Niekiedy takie ściany zaczynają się na równi z podłogą, innym razem dopiero w połowie wysokości pomieszczenia. Oczywiście drugi wariant daje nam o wiele więcej możliwości. Mimo to należy pamiętać, aby po umieszczeniu sofy w takim wnętrzu, móc z niej komfortowo wstać. Unikajmy zatem “wpychania” mebli pod sam skos. Siedząc, nie będziemy mieli z nim problemów, jednak wystarczy kilkukrotnie wstać z siedziska, by przekonać się, że nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie. Zwróćmy zatem uwagę na to, czy nie lepiej przesunąć sofy kilka centymetrów dalej. 

Idealne dopasowanie do wymiarów wnętrza

W przypadku każdego rodzaju wnętrza, nie tylko tego ze skosami, należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego rozmiaru mebla. Co mamy tutaj jednak na myśli? W przypadku długości najczęściej zachowujemy rozwagę i wiemy, jak duże znaczenie ma ta wartość. Komplikacje pojawiają się w przypadku głębokości czy też szerokości. Zbyt wysunięte w przód siedzisko może bowiem optycznie pomniejszyć pomieszczenie o nawet kilka metrów kwadratowych. Postarajmy się zatem idealnie wymierzyć, na jak szeroki mebel możemy sobie pozwolić, a dopiero potem dokonajmy wyboru modelu. 

Zachowanie ciągu komunikacyjnego

Ustawiając sofę w pomieszczeniu ze skosami, warto pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej ilości przejścia. Taki ciąg komunikacyjny jest niezwykle ważny. Chcemy przecież mieć możliwość komfortowego poruszania się po całym wnętrzu. Jeśli jednak umieścimy zestaw wypoczynkowy np. na środku małego pomieszczenia ze skosami, może okazać się, że aby obejść mebel, cały czas należy się schylać. Teraz chyba każdy z nas umie sobie wyobrazić, jak mało komfortowa będzie dla nas taka pozycja. Wielokrotnie musimy zatem wybrać w takiej sytuacji “mniejsze zło” i np. dosunąć sofę nieco bliżej naszego skosu. Lepiej jednak wiedzieć to jeszcze przed tym, gdy mebel znajdzie się już w domu. Weźmy sobie zatem do serca jedno słowo – wymiary!

Jaka sofa sprawdzi się najlepiej w salonie ze skosami?

W pomieszczeniach ze skosami najczęściej sprawdzą się małe zestawy wypoczynkowe, które cechują się prostą formą. Wszelkie duże podłokietniki z regulacją kąta nachylenia niestety mogą okazać się zbyt obszerne i toporne. O wiele lepiej postawić na model bez boków lub taki, który posiada niezwykle wąskie wykończenie. Dodatkowo szukajmy jaśniejszych kolorów, ponieważ wnętrza ze skosami wielokrotnie są bardzo ciemne, ciasne i małe. Warto zatem bawić się barwą, by optycznie je powiększyć. W większości pomieszczeń tego typu strzałem w dziesiątkę okaże się także modułowy zestaw wypoczynkowy. Będziemy mogli w ten sposób dowolnie konfigurować jego ustawienie. Takie rozwiązania spotykane są jednak zdecydowanie częściej, gdy zależy nam na narożniku, a nie klasycznej sofie. 

sofa MalmoŹródło: https://puszman.com/malmo-sofa/

O czym jeszcze warto pamiętać, aranżując takie pomieszczenie?

Aby cała aranżacja wnętrza była udana, musimy pamiętać także o innych elementach. Sama sofa niestety nie zrobi za nas całej roboty. Niezwykle ważnych jest jeszcze kilka aspektów. Jakich? Przedstawimy trzy, które naprawdę warto brać pod uwagę, jeśli zależy nam na wyjątkowym i komfortowym wnętrzu. 

Duża ilość oświetlenia

W pomieszczeniach ze skosami dużą rolę odgrywa oświetlenie. Jeśli to możliwe, postawmy oczywiście na naturalne źródła światła, a więc sporej wielkości okna dachowe. Dodatkowo pamiętajmy o głównej lampie sufitowej oraz kilku mniejszych kinkietach rozmieszczonych w najróżniejszych zakamarkach – głównie w miejscach łączeń ściany skośnej oraz prostej. Chociaż jedna żarówka powinna także znaleźć się w pobliżu sofy.  

Dopasowanie podłogi i sufitu

Aby wnętrze ze skosami wyglądało spójnie, często podłoga oraz sufit (lub też ściana idąca pod kątem) pokrywane są tym samym materiałem. Wspaniale sprawdzi się do tego oczywiście drewno. Jeśli jednak nie chcemy iść w tym kierunku, wystarczy zadbać o współgrające ze sobą podobne kolory. Od razu zauważymy, że takie pomieszczenie wygląda zdecydowanie bardziej stylowo i elegancko. 

Zachowanie jasnej kolorystyki

Skoro pomieszczenia ze skosami bywają ciasne i ciemne, najlepiej postawić w nich na jasne odcienie. Białe ściany, sofa w intensywnym, jednak wciąż niezbyt ciemnym kolorze, a także pozostałe jasne elementy wyposażenia sprawdzą się tutaj najlepiej. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza np. czerni czy granatu, raczej bazujmy na samych dodatkach w takich odcieniach. W innym przypadku nieumyślnie możemy zamienić salon ze skosami w klitkę, w której wypoczynek i komfortowe spędzanie czasu stanie się wręcz niemożliwe.