Meble tapicerowane pokryte welurem są niezwykle eleganckie i stylowe. Najczęściej goszczą zatem w dostojnych wnętrzach inspirowanych chociażby nurtem glamour. Dość często można jednak spotkać je również w klasycznych aranżacjach naszych rodzinnych salonów. Umieszczenie ich w pokoju dziennym powoduje bowiem, że ten staje się bardzo przytulny i pełen ciepła. Niestety spora część z nas zastanawia się, czy aby na pewno welurowa sofa sprawdzi się przy dzieciach. W dzisiejszym artykule postaramy się zatem przedstawić wszystkie za i przeciw! Sprawdź!

Welur – dlaczego boimy się takiego materiału?

Welur i meble tapicerowane obite tym materiałem, niestety dość często uważane są za mało praktyczne rozwiązanie. Duża część z nas sądzi bowiem, że tkanina ta jest podatna na zniszczenia, odkształcenia czy nawet i mechacenie. Dodatkowo panuje przekonanie, że welurowe elementy wyposażenia szybko tracą swój piękny kolor, a co za tym idzie, również i wygląd. Na domiar złego przeciwnicy tego materiału podkreślają, że welurowa sofa czy narożnik są niekomfortowe. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków są to osobiste odczucia oraz preferencje każdego z użytkowników. 

Jak wiadomo, wszyscy mamy inny gust i oczekujemy od mebli czegoś innego. Nie można zatem generalizować i sądzić, że skoro ktoś był niezadowolony, my również będziemy. Podobne doświadczenia możemy mieć tak naprawdę z każdą inną rzeczą codziennego użytku. Nikt jeszcze bowiem nie wynalazł przedmiotu uniwersalnego, z którego każdy będzie zadowolony. 

Sofa wykonana z weluru – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Sofa wykonana z weluru może stanowić wspaniałe uzupełnienie niejednej aranżacji salonu. Jest to bowiem bardzo szlachetny materiał. Dzięki temu całe pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru. Osoby, które są zainteresowane takim rodzajem obicia, z pewnością chcą się jednak dowiedzieć, jakie zalety oraz wady posiada ta tkanina. Ich znajomość z pewnością ułatwi większości z nas podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej. 

sofa welurowa przy dzieciachŹródło: https://puszman.com/balaton-sofa/

Zalety sofy wykonanej z weluru

Wspomnieliśmy o tym już kilkukrotnie, ale powtórzymy jeszcze raz – sofa wykonana z weluru jest niezwykle elegancka. Dawniej materiał ten był uważany za bardzo szlachetny, a jego ceny były naprawdę wysokie. Nie każdego było zatem stać na zakup mebli obitych taką tkaniną. Obecnie welur nie należy do najdroższych materiałów, jednak przekonanie, że tak jest, poniekąd zostało. Sofa welurowa kojarzy się nam zatem głównie ze stylem pałacowym. Często umieszcza się bowiem taki zestaw wypoczynkowy we wnętrzach, które mają błyszczeć oraz prezentować się niezwykle okazale. 

Warto również pamiętać, że welur potrafi idealnie ożywić całe wnętrze. Wszystko za sprawą delikatnego błysku oraz ciekawych i wyrazistych kolorów. Stawiając zatem na jasną welurową tapicerkę, nasze pomieszczenie zyska energii oraz zapanuje w nim wyjątkowa atmosfera. Ciemne obicie sprawi natomiast, że cała aranżacja zyska nutkę tajemniczości. 

Nie da się ukryć, że sofa welurowa jest bardzo przyjemna w dotyku. Materiał ten posiada bowiem miękką i dość specyficzną strukturę, dzięki której możemy otoczyć się wyjątkowym ciepłem oraz niebywałym komfortem. Czasem możemy spotkać się z opinią, że tkanina ta źle odprowadza wilgoć. Wszystko zależy jednak tak naprawdę od jej jakości. Jeśli zdecydujemy się na zakup zestawu wypoczynkowego od renomowanego producenta, z pewnością nie będziemy jednak tego odczuwać. 

Welur sam w sobie jest także odporny na zniszczenia. Wszystko za sprawą specjalnego tradycyjnego splotu, a czasem również i domieszki materiałów niepalnych. Aby jednak zachował swoją jakość, musimy o niego prawidłowo dbać. Na tym aspekcie skupimy się jednak w dalszej części artykułu. Na koniec podkreślimy jeszcze, że welurowa sofa to rozwiązanie ponadczasowe. Tkanina ta króluje w aranżacji wnętrz od lat i raczej nieprędko zostanie wyparta przez inne rozwiązanie. Zestaw wypoczynkowy obity welurem jest zatem inwestycją na lata. 

elegancka sofa welurowaŹródło: https://puszman.com/venice-sofa/

Wady welurowej sofy

Jeśli chodzi o wady weluru, w naszych oczach jest ich naprawdę mało. Warto jedynie pamiętać o tym, że sofę obitą taką tapicerką dość łatwo pobrudzić. Materiał posiada bowiem dość specyficzne wykończenie, a na jego powierzchni można dostrzec włókna przypominające włoski. Wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia mogą zatem osadzać się właśnie między nimi. Okruszki, sierść zwierząt i nieco lepkie zanieczyszczenia niestety będzie zatem dość ciężko usunąć z takiej tkaniny. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i na wszystko znajdzie się zawsze jakiś sposób!

Szukasz nowego zestawu wypoczynkowego? Sprawdź nasz artykuł “Jak wybrać najlepszy narożnik z funkcją spania?

Sofa z weluru a dzieci – czy to dobre połączenie?

Sofa welurowa z pewnością sprawdzi się w mieszkaniu, w którym wychowują się dzieci. Doda bowiem całej aranżacji uroku oraz rodzinnego charakteru. Pociechy będą zapewne bardzo chętnie wypoczywać oraz bawić się na takim miękkim i przyjemnym materiale. Nie warto zatem rezygnować z welurowego zestawu tylko dlatego, że boimy się jego zniszczenia oraz pojawiania się licznych zanieczyszczeń. Zarówno dzieci, jak i my sami, możemy przecież przez nieuwagę poplamić tak naprawdę każdą tapicerkę. Pranie sofy będzie zatem nieuniknione niezależnie od wybranego przez nas materiału obiciowego. 

Ostatnia kwestia, którą warto poruszyć, to ewentualny wpływ weluru na alergików. Tutaj odpowiedź będzie jednak podobna, jak w przypadku utrzymania w czystości. Wystarczy poświęcić bowiem nieco czasu, np. raz w tygodniu, by usunąć z obicia ewentualny kurz czy inne alergeny. Tak samo będzie jednak również z innymi materiałami, którymi pokrywa się zestawy wypoczynkowe.  

nowoczesna sofa welurowaŹródło: https://puszman.com/solo-sofa/

Jak pielęgnować sofę wykonaną z weluru?

Decydując się na sofę z weluru, musimy wiedzieć, jak prawidłowo dbać o taki mebel. Przede wszystkim regularnie odkurzajmy całą tapicerkę. Dzięki temu pomiędzy włóknami nie będzie gromadził się kurz ani inne zanieczyszczenia. Gdy na obiciu pojawi się jakaś plama, działajmy od razu. Czas odgrywa tutaj kluczową rolę. Nie pozwólmy, aby zabrudzenie przedostało się do głębszych warstw materiału. Czym jednak czyścić taką sofę? W większości przypadków wystarczy woda z mydłem oraz miękka ściereczka z mikrofibry. Niekiedy pomocne okażą się także specjalne środki dedykowane do weluru. Po wyczyszczeniu na mokro zawsze musimy pamiętać o szybkim wysuszeniu zestawu wypoczynkowego. Tutaj oczywiście w ruch może pójść klasyczna suszarka do włosów. Na koniec wyczeszmy także tapicerkę szczotką. Nasze ruchy powinny iść zawsze “z włosem”, nigdy na odwrót. Taka pielęgnacja zapewni nam idealny wygląd sofy na wiele lat.

Porada: dzieci nakruszyły na sofę, a pies lub kot zostawił na niej swoją sierść? W wielu sklepach możemy znaleźć specjalną szczotkę z dwustronną taśmą, dzięki której wszystkie “paproszki” zostaną szybko usunięte. Jeśli jednak nie mamy takiego gadżetu pod ręką, równie skuteczna może okazać się rolka do czyszczenia ubrań. 

welurowa sofa pikowanaŹródło: https://puszman.com/hampton-sofa/

Na co uważać, decydując się na taką sofę?

Jak widać, nie powinniśmy rezygnować z welurowej sofy tylko dlatego, że mamy dzieci. Taka tapicerka ma bowiem naprawdę dużo zalet, dzięki którym większość z nas jest w stanie przymknąć oko na konieczność przykładania sporej uwagi do czyszczenia zestawu wypoczynkowego. Kupując welurowe meble, pamiętajmy jednak, by nie stosować do ich pielęgnacji silnych detergentów, odplamiaczy czy innych środków, przez które obicie może stracić swój piękny wygląd oraz kolor. Nie poddawajmy sofy również bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych czy innych źródeł ciepła. Szczególnie te najbardziej intensywne kolory, takie jak żółty, czerwony czy różowy, mogą szybko stracić w ten sposób swój niepowtarzalny urok. 

Mamy nadzieję, że teraz nikt nie ma już wątpliwości, czy welurowa sofa jest dobrym rozwiązaniem.